Haber

BAM’da çocuk istismarından 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı, beraat etti

BURSA’da kızıyla birlikte anaokuluna getirdiği komşusunun 2 kızından birine arka koltukta uyurken cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan AD (41), 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan cezaevinde. Tarafların avukatlarının itirazı ile Bursa Bölge Adliye Mahkemesi’ne (BAM) taşınan davada, AD’nin süre içinde getirilen suçlamayı sabit bulması üzerine maktul olduğu iddia edilen kız ve kız kardeşi, çelişkili ifadeler ve açık ifadelere göre çocuklar babaları için onları okula getirmekle böbürlenmiş olabilir. ‘Şüpheli sanıktan yararlanır’ ilkesi dikkate alınarak beraat ve tahliye kararı verildi.

Geçen yıl Mart ayında Bursa’da meydana gelen olayda YK, kendisini ve kızlarını otomobiliyle anaokuluna götüren komşusu AD’nin arka koltukta uyuyan çocuklarından birine cinsel istismarda bulunduğunu iddia etti. YK, cinsel istismara uğradığını iddia eden kızı ve diğer çocuğunun ardından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Annenin şikayeti üzerine savcılık tarafından soruşturma başlatılırken, gözaltına alınan AD tutuklandı.

‘MUHTEŞEM KONUŞURSA’ SAVUNMASI Bursa 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘çocuğa nitelikli cinsel istismar’ suçundan yargılanan AD, suçlamaları kabul etmeyerek, “Anne ve baba maktul çocuğun 1 tanesi komşum anaokuluna bırakıp akşam kendim alırdım geçen sene ekimden beri gelip bu şekilde alıyorum ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Çocuklar arabanın arka koltuğunda uyuyorlar eve geldiğimde anne babasını arıyorum gelip kızını alıyorlar mağdurun ifadesini hiç okumadım kabul etmiyorum çocuğa hiç dokunmadım maktulün ailesiyle herhangi bir husumetim yoktur. Kardeş oldukları için söyleseler de başkası onaylayacaktır. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum.” AD’nin vücuduna birçok kez dokunması ve AD’den hoşlanmamalarıydı. Mahkeme heyeti AD’yi ‘çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar’ suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 7’nci Ceza Dairesi’nin dosyayla ilgili yaptığı duruşmada sanık AD, mağdur çocuk ve kardeşinin ifadelerini değerlendiren heyet kararını verdi. 7’nci Ceza Dairesi heyeti, duruşmada sanığın ileri sürülen suçlamaları tutarlı bir şekilde kabul etmediğini, mağdur olduğu iddia edilen kızı ve kız kardeşinin çelişkili ifadeler verdiklerini, çocukların babalarına okutmak için iftira atmış olabileceklerini değerlendirerek, 7’nci Ceza Dairesi heyeti; “Şüpheli sanıktan yararlanır” ilkesi kapsamında AD’nin kararı verildi. Karara tepki gösteren maktul ailesinin avukatı Gizem Berceste Olgun Arslan, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi’nin ağır ceza mahkemesi tarafından verilen cezayı çok hafif bularak itiraz ettikleri kararın kendisini şaşırttığını belirtti. ve çocuğun ailesi. . Arslan, “11 yıllık meslek hayatımda böyle bir karara rastlamadım. Yargıtay’ın BAM’ın kararını bozacağına inanıyorum” dedi. Sanık avukatı Ayşegül Korkmaz, yerel mahkemenin tanıkları dinlemediğini ve mağdur olduğunu iddia eden çocuğun çelişkili ifadelerini dikkate almadığını belirterek, “Bursa Bölge Adliyesi. 7. Ceza Dairesi yerel mahkemenin verdiği hapis cezasını bozarak “Olayda cinsel istismar suçu bulunmadığına” karar vererek 9 ay 10 gündür tutuklu olan müvekkilimi beraat ettirerek tahliye etti. Adalet yerini buldu” dedi. dedi.

Davacının avukatı tarafından temyiz edilen belgede son sözü Yargıtay söyleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu