Haber

Türkiye’nin talep ettiği anayasa değişikliği İsveç’te kabul edildi

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay için koşulları ortasında yer alan anayasa değişikliği parlamentoda kabul edildi.Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay için öne sürdüğü koşullar ortasında bulunan anayasa değişikliği, parlamentoda bugün kabul edildi. İsveç parlamentosu Riksdag’daki 349 milletvekilinden 278’i terörle uğraş maddelerini sertleştiren değişiklik teklifine lehte oy verdi. Oylama öncesinde yalnızca Sol Parti örgütlenme hürriyetini kısıtlayacağı gerekçesiyle hayır oyu kullanacağını açıklamıştı. Değişiklik 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Anayasa değişikliği, hükümet ve kolluk kuvvetlerine, “terörizme bulaşmış ya da terörizmi destekleyen örgütlenmelerin örgütlenme hürriyetini kısıtlama” hakkı tanıyor.

İsveç’te örgütlenme hürriyetini korumak adına terörle mücadele yasaları daha liberal bir biçimde şekillendirilmişti. Terörizmle ilişkili olduğu şüphesi bulunan bir gruba sadece üye olmak bir kişi hakkında dava açılması için yeterli görülmüyordu.

İsveç’te bir anayasa değişikliğinin gerçekleşebilmesi için iki farklı parlamento tarafından onaylanması gerekiyor. Bir öteki deyişle iki oylama ortasında bir genel seçim yapılmış olması kaidesi bulunuyor. Kelam konusu anayasa değişikliği hazırlıklarına İsveç’in NATO adaylığından önce başlanmıştı. İlk oylama Nisan ayında henüz İsveç NATO’ya kabul başvurusu yapmadan evvel toplumsal demokratların iktidarda olduğu devir yapılmıştı.

İsveç’in yeni Başbakanı Ulf Kristersson 8 Kasım’da birinci yurt dışı ziyaretini Ankara’ya yapmıştı. Kristersson Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısında anayasa değişikliği için “Yasal otoritelere terörle mücadelede kas gücü sağlayacak” yorumunu yapmış ve “Terör faaliyetleri ister İsveç’i ister Türkiye’yi hedefliyor olsun, eşit derecede ciddiye alarak mücadele edeceğiz” demişti.

Uzmanlara göre anayasa değişikliğiyle birlikte PKK üyelerine yönelik dava açılması kolaylaşmış oldu. Türkiye “terör örgütlerine yuva olmakla” suçladığı İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için birtakım kurallar sürüyor. Bu kurallar ortasında terör suçlularının iadesi de yer alıyor.

AFP/ EC, TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu