Ekonomi

TCMB enflasyon değerlendirmesini açıkladı: “Düşüşte enerji ve temel mal grupları etkili oldu”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonuGüç ve temel mal kümelerinin düşüşü tetiklediğini belirtirken, aylık gıda kümelenmesi fiyat gelişmelerinin ön plana çıktığını belirtti.

TCMB’nin Kasım ayı “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 2,88 arttı, yıllık enflasyon 1,12 puan gerileyerek yüzde 84,39’a geriledi. Bu dönemde yıllık tüketici enflasyonundaki düşüşün zor olduğu ve temel mal kümelerinin aylık gıda kümelenmesi fiyat gelişmelerini tetiklediği görülüyor. Yıllık enflasyon belirleyici oldu. mal grubu yıllık enflasyonu baz etkisiyle gerilerken, bu kümedeki aylık artış göreli olarak ılımlı kalmıştır.Gıda kümesi yıllık enflasyonundaki artışta taze meyve ve sebze fiyatlarının yanı sıra süt ve süt ürünleri fiyatları öne çıkmış, Küme geneline yayılan artışların devam ettiği gözlendi. Bu dönemde hizmetler kümesinde yıllık enflasyon kira ve haberleşmede artarken diğer alt kümelerde geriledi. elektrik ve doğal gaz üretimi, rafine edilmiş petrol ürünleri ve temel ürünlerdeki düşüşün öncülüğünde üretici fiyatlarında aylık artış tal sanayi fiyatları. önemli ölçüde yavaşlamış ve buna bağlı olarak yıllık üretici enflasyonu gerilemiştir. Bu görünümde mevsimsellikten arındırılmış veriler ile B ve C göstergelerindeki aylık değişimler yavaşlamaya devam etmiş ve yıllık enflasyon gerilemiştir.

değerlendirmeler

Kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 2,88 artmış, yıllık enflasyon 1,12 puan azalarak yüzde 84,39 olmuştur. Bu dönemde B ve C endekslerindeki yıllık değişim oranları sırasıyla 0,83 ve 1,54 puan azalarak yüzde 76,18 ve 68,91 olmuştur.

Alt kümelerin yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bir önceki aya göre gıda kümelenmesinin katkısı 0,87 puan artarken, temel mal, güç ve hizmet kümelerinin katkısı 0,98, 0,93 ve 0,09 puan azaldı. , sırasıyla. Alkol-tütün-altın kümelenmesinin katkısı açıkçası değişmedi.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle incelendiğinde, son dönemde B ve C endekslerinde aylık artışlarda gözlenen yavaşlama, her iki endekste de, daha belirgin olarak C endeksinde devam etti.

B endeksini oluşturan kümelerden hizmetler ve temel mallarda fiyat artışları zayıflarken, işlenmiş gıdalarda artış yaşandı.

Hizmet fiyatları Kasım ayında yüzde 2,18 artmış, yıllık küme enflasyonu 0,48 puan artarak yüzde 60,72 olmuştur. Yıllık enflasyon bu dönemde kira ve haberleşme hizmetlerinde artarken, diğer alt kümelerde gerilemiştir. Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre kira alt kümesindeki aylık artış bir önceki aya göre yavaşladı. İletişim alt grubunda fiyatlar telefon ve internet fiyatları kaynaklı yüzde 2,96 oranında artarken, bu kümede yıllık enflasyon yüzde 29,17’ye yükseldi. Diğer hizmetler alt grubunda fiyatlar aylık bazda yüzde 1,41 artarken, bu gelişmede bakım-onarım, eğlence-spor hizmetleri, ev hizmetleri ve sigorta hizmetlerinin etkileri hissedildi. Ulaştırma hizmetlerinde fiyatlar görece yatay seyretmiş, kümelenme yıllık enflasyonu 1,54 puan gerilemiştir. Lokanta-otel kümelenmesinde yemek hizmetleri kaynaklı fiyatlar yüzde 3,18 oranında artmış ve baz etkisiyle yıllık enflasyon yüzde 80,30’a gerilemiştir.

Temel mal grubunda yıllık enflasyon 3,54 puan gerileyerek yüzde 76,11 oldu. Bu dönemde tüm alt kümelerde yıllık enflasyon gerilemiştir. Güçlü mal (altın hariç) fiyatları Kasım ayında yüzde 2,46 oranında artarken, bu gelişmede beyaz eşya, mobilya ve otomobil kalemleri etkili oldu. Güçlü mal grubunda yıllık enflasyon baz etkisiyle 2,97 puan azalarak yüzde 89,50’ye gerilemiştir. Bu ciro emsali olarak diğer temel mallarda yüzde 2,17 artarken, yıllık enflasyon 3,74 puan azalarak yüzde 81,64 olmuştur. Bu alt kalemdeki fiyat artışında kişisel bakım ürünleri ve konutla ilgili temizlik malzemeleri ön plana çıkmaya devam etti. Giyim ve ayakkabı grubunda ise fiyatların mevsimsel eğilimi aylık bazda yüzde 1,54 oranında gerilemiş ve yıllık enflasyon 4,41 puan gerileyerek yüzde 36,22 olmuştur.

Kasım ayında enerji fiyatları son aylara göre düşük oranda yüzde 1,28 oranında artarken, küme yıllık enflasyonu baz etkisiyle 10,06 puan gerileyerek yüzde 118,00 oldu. Akaryakıt fiyatlarındaki artışın (%1,19) etkisi aylık artışta hissedildi. Bu dönemde, uluslararası propan ve bütan fiyatlarındaki gelişmelerin ardından tüpgaz fiyatları yüzde 2,73 oranında artış göstermiştir. Kasım ayında musluk suyu fiyatları yüzde 3,33 arttı.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubu yıllık enflasyonu Kasım ayında 3,50 puan artarak yüzde 102,55 olmuştur. Yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada 5,00 puan artışla yüzde 97,24, işlenmiş gıdada 2,03 puan artışla yüzde 107,35 olarak gerçekleşti. İşlenmemiş gıda kümelenmesinde mevsim etkilerinden arındırılmış veriler, bu dönemde yaş meyve ve sebze fiyatlarındaki artışın hızlandığına işaret etmektedir. Diğer işlenmemiş gıda kaleminde ise başta süt fiyatları olmak üzere pirinç, patates ve bakliyat fiyatlarındaki artışlar dikkat çekti. İşlenmiş gıda fiyatlarındaki yüzde 5,86’lık artışta çiğ süt fiyatlarına yansımalarını yansıtan peynir ve diğer süt ürünleri başta olmak üzere ekmeklik tahıllar, katı-sıvı yağlar, alkolsüz içecekler ve konserve sebze ürünlerinin etkisi öne çıktı. .

Alkollü içecekler ve tütün ürünleri grubunda fiyatlar bir önceki aya göre tütün ürünlerinin etkisiyle yüzde 3,19 oranında artmış ve yıllık enflasyon 5,61 puan artarak yüzde 83,49 olmuştur.

Kasım ayında yurt içi üretici fiyatları yüzde 0,74 artmış, yıllık enflasyon 21,67 puan gerileyerek yüzde 136,02 olmuştur. Bu gelişmede döviz kurları ve emtia fiyatlarındaki ılımlı seyrin etkileri hissedildi. Ana sanayi kümeleri ile karşılaştırıldığında, yıllık enflasyon tüm alt kümelerde güç olarak daha net bir şekilde gerilemiştir. Branşlar bazında aylık fiyat gelişmeleri incelendiğinde, elektrik, doğal gaz imalatı, rafine edilmiş petrol işleri ve ana metal sanayi fiyatları gerilerken, madencilik ve taşocakçılığı, deri, kağıt ve inşaat ile ilgili diğer metalik olmayan maden işleri öne çıktı. fiyat artışları ile. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu