Haber

MSB, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü anısına bir video paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü için hazırladığı görseli paylaştı.

MSB’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Türk ordusu, 20 Temmuz 1974’te gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı ile tüm dünyaya emsal teşkil edecek bir askeri disiplinle Beşparmak Dağları’na ve tarihin sayfalarına adını yazdırarak adaya barış, huzur ve barış getirdi. Kıbrıs Türk halkının güvenini, özgürlüğünün ve bağımsızlığının simgesi oldu.

Bakanlığın hazırladığı videoda, Kıbrıs Türklerinin Ada’da yıllardır sergilediği sağduyulu ve barışçıl tavırlarına rağmen Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerin mallarına el koyduğu ve onları işkenceyle şehit ettiği belirtildi.

Operasyona ait tarihi fotoğraf ve görüntülerin kullanıldığı videoda, “Dört yüz yıllık vatanda yaşayan soydaşlarımızın yürekten çağrılarına kayıtsız kalmayan Türkiye Cumhuriyeti, 20 Temmuz 1974’te garantör devlet olarak müdahale hakkını kullandı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kıbrıs Barış Harekatı’na karadan ve denizden katıldı. O da havadan başladı.” ifadeler yer aldı.

Videoda adaya savaş için değil barış için, sadece Türklere değil Yunanlara da barış getirmek için gittiklerine dikkat çekildi.

“Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Türk askeri, Beşparmak Dağları’na ve tarihin sayfalarına adını tüm dünyaya emsal teşkil edecek askeri disiplinle yazarken, adaya barış, huzur ve inanç getirip Kıbrıs Türklerinin özgürlük ve bağımsızlığının simgesi olmuştur. Harekatta TSK 498 evladını, Kıbrıslı soydaşlarımız için 786 mücahidini kaybetmiştir. Bugün Kıbrıs Türkü barışın korunması için var gücüyle çalışmaya devam etmektedir ve Kıbrıs Türk Barış Güçlerinin oluşturduğu güvenlik ortamında devletlerini yüceltirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu