Haber

EYT için büyüme zammı! maaşlar artacak

Milyonların merakla beklediği EYT yönetmeliği Meclis’ten geçti. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmesinin ardından başvuru süreci başlayacak. Mart ayında başvuran EYT adayları ilk maaşlarını Nisan ayında alacak.

MAAŞ ARTIŞI

EYT’liler maaşlarının ödenmesini beklerken, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) büyüme rakamlarını açıklamasının ardından maaşlara zam geldi. Milyonlarca EYT üyesinin maaşı, 2022 yılında ekonomik büyümeye bağlı artış eklenerek belirlenecek.

TÜRKİYE 2022’DE 5,6 BÜYÜYOR

TÜİK, Türkiye ekonomisinin 2022’de yüzde 5,6 büyüdüğünü açıkladı. Mevcut uygulamaya göre 2022 büyüme oranı bu yıl Ocak ayından sonra emekli olanların maaşlarına zam olarak yansıyacak.

YÜZDE 1,68 zam

Milli gelirdeki artışa bağlı olarak maaşlara büyümenin yüzde 30’u oranında zam yapılacak. Bu da %1,68’lik bir artış anlamına geliyor.

MAAŞ HESABI NASIL YAPILIR?

Emekli maaşları, sigortalının çalışma hayatı boyunca SGK’ya bildirilen prim kazançlarının cari tutarına göre belirlenir. Bu kazançlar, yıllık TÜFE artışının tamamı ve yıllık büyümenin yüzde 30’u baz alınarak güncellenmektedir.

EYT kapsamında emekli olacak vatandaşlar, SGK’nın aylık hesaplama uygulamasında halihazırda gördükleri maaşlarına yüzde 1,68 zam alacak. Mevcut görüntülenen maaşlar, hesaplanan tutara %1,68 artışla bağlanacaktır. EYT yasası dışında 1 Ocak’tan sonra emeklilik dilekçesini verenlerin maaşına zam yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu