Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 87,47 dolar

Dün 87,86 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 87,45 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.46 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,02 artarak 87,47 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 79,95 dolardan alıcı buldu.

Suudi Arabistan’ın petrol arzını artırmaya çalıştığına yönelik haberlerle dün Brent petrolün varil fiyatı 82,3 dolarla ocak ayından bu yana en düşük düzey inse de, yetkililerin savları yalanlamasının akabinde günü kayıplarının değerli bir kısmını telafi ederek kapattı.

Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman, üretim artışına ait argümanların tersine, mevcut günlük 2 milyon varillik üretim kesintisinin 2023 sonuna kadar devam edeceğini, arz talep dinamikleri gerektirdiğinde daha fazla kesinti yapmaya hazır olduklarını söz etti.

Selman ayrıyeten, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin, 4 Aralık’taki toplantısında küresel ekonomiye ilişkin belirsizlik nedeniyle petrol üretimi konusunda temkinli davranacağını kaydetti.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik petrol yasağının sebep olduğu arz daralması endişeleri fiyatları yukarı yönlü desteklemeyi sürdürüyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, dün Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus petrolüne tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol satmayacaklarını bildirdi.

AB, temmuzda onaylanan 6’ncı yaptırım paketi kapsamında, Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikinin 5 Aralık, rafine eser tedarikinin de 5 Şubat prestijiyle büsbütün kesilmesine karar vermişti.

Geçen ay kabul edilen ve Rusya’nın petrol satışına tavan fiyat getirilmesini içeren 8’inci yaptırım paketi kapsamında ise Rusya’dan ham petrol ve ürünlerinin deniz yoluyla üçüncü ülkelere taşınmasına ilave kısıtlamalar getirilmişti.

Artan resesyon endişeleri petrol fiyatlarını baskılamaya devam ederken, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’de artan Kovid-19 hadiselerine yönelik haber akışının ülkede daha sıkı önlemleri gündeme getirmesi ise piyasalarda talep tasalarına yol açıyor.

Artan olaylar ve “sıfır Kovid-19” siyaseti nedeniyle başşehir Pekin’de müdafaa ve tedbire önlemleri artırıldı. Kentin merkez ilçelerinin büyük kısmında vatandaşlara mümkün olduğunca konutlarından çıkmamaları tavsiye edilirken, okullarda bugünden itibaren bir hafta çevrim içi eğitime geçildi.

Brent petrolde teknik olarak 87,81 ile 88,24 dolar aralığının direnç, 87,38 ile 86,95 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu