Ekonomi

Bakan Nebati: EYT’nin 15 Ocak’ta yürürlüğe girmesi için hazırlık yapılıyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bütçe sunumunda “2022 yılının ikinci yarısına ilişkin öncü göstergeler küresel yavaşlamanın da etkisiyle ılımlı büyümeye işaret etmekte olup, yıl geneli için yüzde 5 oranında bir büyümenin gerçekleşmesini öngörüyoruz. 2023 yılında da dengeli görünümünü koruması beklenen ekonomik büyümenin yüzde 5 olması hedeflenmektedir” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin yeni iş imkanları oluşturmada OECD ülkeleri ortasında açık orta birinci sırada yer almayı başardığını belirten Bakan Nebati “Toplam istihdam düzeyi Eylül prestijiyle 31,4 milyon şahısla tüm vakitlerin tepesine ulaşmıştır. Ağustos ayı prestijiyle işsizlik oranı son 8 yılın en düşük düzeylerine gerileyerek yüzde 9,9 olmuştur. İhracatımız 2022 yılının her ayında rekor kırmış ve Ekim ayında yıllıklandırılmış 253 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine ulaşmıştır. Bugün Türkiye, 228 ülke ve bölgeye ihracat yapan ve dünya ihracatından aldığı hissesi yüzde 1´in üzerine çıkaran güçlü bir iktisat konumundadır” ifadelerini kullandı.

HAZİNE’DEN KKM’YE 91.6 MİLYAR TL

Hazine tarafından desteklenen KKM hesaplarına bugüne kadar yaklaşık 91.6 milyar TL destek ödemesi gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan Bakan Nebati “Hazine dayanaklı hesaplarda yenileme oranı yaklaşık yüzde 70 seviyesindedir” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu