Haber

Akın: Amasra’da sorunlar olduğu tespit edilince sigorta yapılmadı, baskıyla maden çalıştırıldı

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden faciasına ilişkin yeni bir iddiada bulundu.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Güç ve Natürel kaynaklar Bakanlığı, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) bütçeleri görüşmelerinde konuşan Akın, “Bugün çok ciddi bir iddiayı gündeme getireceğim. Soma faciasından sonra tüm madenlerin özel sigorta kapsamına alınması zorunlu hale getirildi” dedi.

Amasra’da da sigorta için kontrol yapıldığını söyleyen Akın, “Facianın yaşandığı Amasra’da da ağustos ayının sonu eylül ayının başı gibi özel sigorta için 3 kişilik heyet madene iniyor. Tahkimatla madende ciddi sorunlar olduğu ve bu sorunların 45 gün içerisinde çözülmesini talep ediyorlar. Madende sorun tespit edildiği için sigorta yapılmıyor ve mevzuata göre sigorta olmadan madenin çalışması yasak” sözlerini kullandı.

“Siyasi baskılarla maden çalıştırılmaya devam ediyor” diyen Ahmet Akın, “Bu sürenin sonuna doğru facia meydana geliyor. Facianın ardından sigorta yetkilileri çağırılıyor ve bu olay sümen altı ediliyor. Bu iddialar doğruysa madenciler bile bile ölüme gönderilmiştir. Bize gelen bilgilerde Türkiye Taş Kömürleri’nin diğer 4 madeninde de facia yaşanabilir, sorumluluk yükümlük sizin üzerinize” biçiminde konuştu.

Ahmet Akın’ın konuşmasından başlıklar şu biçimde:

ÜCRETLİ ÇALIŞANLARIN YARISINI ENERHİ FAKİRİ YAPTINIZ: Bir güç buhranı ile karşı karşıyayız… Halkın güç hakkını gasp ettiniz. Türkiye’de vatandaşlarımızı güç yoksulluğu ve yoksunluğuna tanıştırdınız. Dünya devletleri vatandaşını kolluyor. Siz, vatandaşlarımızın faturalarını ödeyemediğini bile bile artırım yapıyorsunuz. Geçen sene 200 TL olan taban elektrik tüketimi bugün 450 TL. Geçen 550 lira olan doğal gaz tüketimi bin 550 lira, insaf. Vatandaşımızın iki faturası yararın neredeyse yarısı. Bakıyoruz, Avrupa İstatistik Ofisi’ne. Orada güç yoksulluğu tarifi şöyle; ‘Gelirinin yüzde 25’i faturasını karşılıyorsa güç yoksulu’ sayılıyor. Bizim taban fiyatlı çalışan vatandaşlarımızın yarısı minimum fiyatlı. Siz fiyatlı çalışanlarının yarısını güç fakiri yaptınız.

EPDK’YE ‘AK PARTİLİ BAKAN’A BAKMAYIN’ DAVETİ: Bir de bu yoksulluğu gizleme gayretiniz var. EPDK ve kurum kuruluşlarına da sesleniyorum, sizin biliyoruz ne yaptığınızı? Lakin siz AK Partili Bakan’a bakmayın. Biz iktidara geldiğimizde; liyakat sahibi, dürüst bürokratlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Vatandaşa hesap veren, şeffaf idareyle çalışacağız.

VERİ CAMBAZLIĞI YAPIYORSUNUZ, SİZE YAKIŞIYOR MU SAYIN BAKAN?: Halkın bilmesi gerekenleri bürokratlar değil, Bakan saklıyor. AK Parti’nin Genel Lideri saklıyor. Bakan Beyefendi neyi saklıyor? Yanlış güç siyasetleriyle algı idaresiyle yönetmeye çalışıyor. AK Parti ülkemizde o denli bir güç yoksulluğu yaşatıyor ki, resmi raporlara nazaran yaklaşık 1 milyon 200 bin abonenin doğal gazı, faturalarını ödeyemediği için kesildi. Bunu söyleyen biz değiliz, bunu söyleyen EPDK’nın 2021 raporu. Yıl 2022, bilgileri tam olarak açıklamaya korktuğunuz için bilgileri açıklamaya korktuğunuzdan data cambazlığı yapıyorsunuz. Bu size yakışıyor mu Sayın Bakan?

BOTAŞ’IN VAZİFE ZİYANINI AK PARTİ Mİ KARŞILIYOR?: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 liralık doğal gaz faturasının vatandaşa yansıtmadan 75 lirasını biz kaynağından karşılıyoruz diyerek, vatandaşlarımızı algıyla oylamaya çalışıyor. Siz ne derseniz deyin beşerler meskenine gitti mi o kahırla karşı karşıya kalıyor. Vatandaş yoksulluktan kara kıştan inim inim inlerken, algı yapıyorsunuz. Destekse güç çeki verin. Hem Genel Başkan’ınız hem sayın Bakan ‘biz karşılıyoruz’ derken cebinizden mi karşılıyorsunuz? BOTAŞ’ın misyon ziyanını AK Parti mi karşılıyor? Yanlış politikalarınız, hem kurumlarımızın hem vatandaşımızın cebini batırdı.

BU TEZLER DOĞRUYSA MADENCİLER BİLE BİLE VEFATA GÖNDERİLMİŞTİR: Türkiye’yi iş cinayetlerinde de dünyanın doruğuna taşıdınız. 42 madencimiz hayatını kaybetti. Bir ay geçti. Diğer ülke olsa ne iktidar ne bakan kalır. İstifasını verir. Bugün çok önemli bir iddiayı gündeme getireceğim. Soma faciasından sonra tüm madenlerin özel sigorta kapsamına alınması mecburî hale getirildi. Facianın yaşandığı Amasra’da da ağustos ayının sonu eylül ayının başı üzere özel sigorta için 3 kişilik heyet madene iniyor. Tahkimatla madende önemli problemler olduğu ve bu sıkıntıların 45 gün içerisinde çözülmesini talep ediyorlar. Madende sorun tespit edildiği için sigorta yapılmıyor ve mevzuata nazaran sigorta olmadan madenin çalışması yasak. Siyasi baskılarla maden çalıştırılmaya devam ediyor. Bu müddetin sonuna yanlışsız facia meydana geliyor. Facianın akabinde sigorta yetkilileri çağırılıyor ve bu olay sümen altı ediliyor. Bu tezler doğruysa madenciler bile bile vefata gönderilmiştir. Bize gelen bilgilerde Türkiye Taş Kömürleri’nin öbür 4 madeninde de facia yaşanabilir sorumluluk yükümlük sizin üzerinize. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu