Haber

ADD, Muğla Akbelen Ormanı’nda Ağaç Kesimini Protesto Etti

MELTEM KARAKAŞ

Kemalist Niyet Derneği, Eskişehir’de; Muğla Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesini protesto etti. Dernek Şube Başkanı Cihan Taşar, “Ülkemizin doğanın ve çevrenin talanına, talanına asla izin vermeyeceğiz. Kesilen her ağaçta yok olan su kaynaklarında yok ediliyoruz. Vatanımız vatandır” dedi. yerlebir edilmiş.”

Atatürkçü Niyet Derneği (ADD) Eskişehir Şubesi’nin çağrısı üzerine Ulus Anıtı önünde toplanan vatandaşlar, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Akbelen Ormanı’nda 24 Temmuz’da başlayan ağaç kesimine tepki gösterdi. Derneğin protestosuna CHP Eskişehir Milletvekili Jale Parıltı Süllü de destek verdi.

“AKBELEN ORMANLARINDAKİ ANAYASA SUÇLARI”

İzmir ve Eskişehir marşlarının okunmasının ardından konuşan Cihan Taşar, şunları söyledi:

“Bugün burada havamıza, suyumuza, toprağımıza, ormanlarımıza, derelerimize, göllerimize, çevremize, doğamıza kısacası vatanımıza sahip çıkıyoruz demek için toplandık. Ülkemizde son dönemde Türkiye’de Kaymaz’da yapılmak istenenler ve yapılanlar bellidir.Murat Dağı’nda, Kaz Dağlarında, Spil Dağlarında, Karadeniz’in derelerinde ve son olarak Akbelen’de anayasa hatası yapılmıştır. Ormanlar, doğa ve çevre kıyımları gerçekleştirildi.

Anayasa’nın 169. maddesine göre ‘Ormanlara zarar verecek hiçbir faaliyet ve eyleme izin verilemez’ diyor. Akbelen’de yerel halk ve doğaseverler kesilmekten kurtarmaya çalıştıkları ağaçlara sarılırken, devletin güvenlik görevlileri ormanları korumak isteyen bu kişilere terörist muamelesi yapıyor. Vatanı ve ormanları korumakla görevli polis ve askerlerin savunmasında anayasal suç işlenmektedir. Gelir elde etmeye çalışan şirketlerin doğayı katletmelerine göz yumulmaktadır.

“ZENGİNLİK SADECE İNSANIN DEĞİL, TÜM HAYATINDIR”

Ülkemiz dünyanın en nezih coğrafyasında yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile eşsiz bir değere sahiptir. Bugün bu zenginliğin sahibi sadece yaşayanlar değil, gelecek nesillerin de bu doğa üzerinde hakkı var. Ayrıca bu zenginlikler sadece insanlara değil tüm canlılara aittir. Orman çoğunlukla kuşların, böceklerin ve orada yaşayan tüm hayvanların hakkıdır. Para hırsıyla donatılmış rantiye çeteleri, iktidarın göz yummasıyla anayasal bir hataya düşerek tüm doğayı ve çevreyi talan etmektedir. Vatansever vatandaşlar olarak buna izin vermeyeceğiz. Bugün olmasa bile gelecekte bu hukuksuzlukların hesabını soracağız. Ülkemizin doğa ve çevre talanına, talanına asla izin vermeyeceğiz. Kesilen her ağaçta yok olan su kaynaklarında yüreğimiz paramparça. Vatanımız yok ediliyor. Emperyalizme karşı savaşarak kazandığımız güzel ülkemizi yağmacı kapitalizmin saldırısı altında bırakmayacağız. Tabii ki rantiyeden hesap soracağız. Vatanımıza sahip çıkıyoruz, bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu