Haber

Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Ayten Dönmez’e Tahliye

Yeşil Sol Parti Kocaeli milletvekili adayı Ayten Dönmez’in tahliyesi

İSTANBUL Yeşil Sol Parti Kocaeli milletvekili adayı Ayten Dönmez, terör örgütü PKK/KCK’nın kırsal yapılanmada eğitim aldığı ve burada fotoğraflarının çekildiği teziyle yargılanan ve para cezasına çarptırılan Ayten Dönmez tutuklandı. işitme.

Yeşil Sol Parti’nin Kocaeli 13. milletvekili adayı Ayten Dönmez, silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın kırsal yapılanmasında eğitim aldığı ve fotoğraf çektirdiği iddiasıyla hakim karşısına çıktı. Orası. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Ayten Dönmez ve avukatı Özgür Kip hazır bulundu. Mahkeme başkanı, sanık Dönmez’e söz konusu fotoğraflardaki kişinin kendisi olduğunun kuvvetle ifade edildiğini sorarak, bu konu hakkında ne düşündüğünü sordu.

“O fotoğraf kesinlikle benim değil”

Savunmasına başlayan sanık Dönmez, “O fotoğraf benimle ilgili değil, tam olarak benimle ilgili değil. Milyon kere söylüyorum benimle alakası yok. 16 yaşında evlendim, 17 yaşında anne oldum” dedi. İlkokuldan beri nerede yaşadığım belli, şehir dışına bile çıkmam imkansız, “O fotoğraf kesinlikle benim değil. Bir şeyin altını çizmek isterim. 8-9 yaşımdan beri kapalı bir insanım. Maalesef 25 Nisan’dan beri başım açık. Gözaltına alındığımdan beri sürekli fotoğrafım olduğu için başörtümü çıkarmak zorunda kaldım.” Sanık avukatı Özgür Kip, savunmasında, ‘Benzerlik algısının üzerinden gidersek , bu belgenin hiçbir anlamı yoktur. Sanık Dönmez’in kardeşleri cezaevinde, zanlı başka bir belgeye para yatırdığı için örgüte yardım zanlısı olarak yargılanıyor. Müşteri, hayatta kalmaya çalışan ortalama bir insandır. Serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

Sanık Dönmez, bu konuda ek bir savunma yaparak, “Cezaevindeki kişi benim öz kardeşim. Benden istediği bir kişiye para gönderdim, gönderdiğim kişiyi tanımıyorum. Aileleri bana para gönderdi.” Diğer sanıklar Açlık grevine destek için para yatırmadım, beraatimi talep ediyorum.”

tahliye edildi

Gelen savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Dönmez’in yurt dışına çıkma yasağı şeklinde adli kontrol şartı ve “İstanbul’dan ayrılmama” adlı kontrol kuralıyla tahliyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca belgenin örgüte yardım davası dosyasıyla birleştirilmesi gerektiğine karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, terör örgütü PKK/KCK’nın faaliyetlerinin deşifre edilerek önlenmesine çalışıldığı ve bu çerçevede Kocaeli’den Yeşiller’den 13’üncü milletvekili adayı olarak gösterilen Ayten Dönmez’in, 28. Milletvekili Seçimlerinde Sol Parti. Elde edilen bulgular üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

İddianamede, zanlı Dönmez’in örgütün kırsal yapılanmasına katılmak için geçmişte yasa dışı yollardan yurt dışına çıktığı, siyasi, ideolojik veya silahlı eğitim aldıktan sonra yasa dışı yollardan yurda döndüğü belirtildi.

İddianamede, zanlı Dönmez’in silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu