Ekonomi

Tel Aviv borsası hisse başına temettü raporlarını zorunlu tutacak

Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası (TASE), uygulamalarını önde gelen küresel piyasalarla standartlaştırmak amacıyla Perşembe günü yaptığı açıklamada, borsada işlem gören şirketlerin temettülerini hisse başına raporlamalarını zorunlu hale getireceğini duyurdu. İsrail Menkul Kıymetler Otoritesi ve Maliye Bakanı’nın onayını bekleyen bu değişikliğin 1 Şubat 2025 tarihinde uygulamaya konulması planlanıyor.

TASE bu önlemle daha fazla yabancı yatırımcı çekmeyi ve hisse senedi piyasasındaki likiditeyi artırmayı hedefliyor. Borsa, hisse başına temettülerin raporlanmasının hem yerel hem de uluslararası yatırımcıların temettü tutarlarını daha net anlamasını sağlayacağına ve hisse senedinin temettü çıkış fiyatının daha kesin hesaplanmasına yardımcı olacağına inanıyor.

Halihazırda TASE’de işlem gören şirketlerin dörtte üçünden fazlası temettülerini hisse başına bazında açıklamaktadır. Yeni yönerge, bu şirketlerin hisse başına nihai temettü tutarını kayıt tarihinden iki işlem günü öncesine kadar güncellemelerine olanak tanıyacak.

Mali performans açısından TASE Çarşamba günü 27,8 milyon şekel (7,6 milyon $) düzeltilmiş net kâr bildirerek geçen yılın aynı çeyreğine göre %7’lik bir artış kaydetti. Gelir de %8 artışla 108,3 milyon şekele yükseldi. 2023’ün sonundan yılın ilk çeyreğine kadar TASE’deki hisse senedi şirketlerinin piyasa değeri %9 artışla 1,15 trilyon şekele yükselirken, günlük işlem hacimleri de %7 arttı.

TASE CEO’su Ittai Ben Zeev, ülkenin ekonomik ve ulusal direnci için İsrail sermaye piyasasında yatırımların teşvik edilmesinde hükümetin rolünün önemini vurguladı. Yatırım engellerinin kaldırılması ve yabancı yatırımcılar için cazibenin arttırılması için kararlı adımlar atılması çağrısında bulundu.

Uluslararası piyasalarla uyum sağlama çabalarına ek olarak TASE, geçtiğimiz hafta işlem haftasını Cuma gününü de kapsayacak şekilde uzatma planını açıkladı ve mevcut Pazar-Perşembe programını değiştirdi. Bu düzenleme Wall Street ve Avrupa borsalarındaki işlem saatleriyle örtüşmeyi artırmayı amaçlıyor. TASE ayrıca bu değişikliğin MSCI’nin Avrupa kategorisine dahil olma hedefini destekleyeceğini umuyor.

TASE’nin mali raporunda şekel-dolar dönüşümleri için kullanılan döviz kuru 1$ – 3,6692 şekel.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu