Haber

Tekgıda-İş Sendikası, Eker Süt Fabrikası’nda işten çıkarılan işçileri protesto etti

EDDA SÖNMEZ

Tekgıda-İş Sendikası, Eker Süt Fabrikası İstanbul ve İzmir bölge müdürlüklerinde çalışan sendika üyesi 3 personelin işten çıkarılmasını protesto etti. Tekgıda-İş Genel Sekreteri Kemal Köse, “İşçiyi sendikalı olduğu için işten çıkaramazsınız. İşten çıkarılan tüm meslektaşlarımızın işlerine iade edilmesini ve çalışanlar üzerindeki baskıların son bulmasını istiyoruz. Aksi takdirde hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” Başta Dağıtım Pazarlama Genel Müdürü olmak üzere tüm bölge müdürleri.” .

Tekgıda-İş Sendikası yönetici ve üyeleri, Eker Süt’ün İstanbul Bahçeşehir’deki deposu önünde meydana geldi. Sendikalı oldukları gerekçesiyle ihraç edilen 3 personelin yeniden işe alınmasını ve çalışanlar üzerindeki baskının kaldırılmasını talep eden çalışanlar, “İşçiyiz haklıyız söker sökeriz” gibi sloganlar attı. Baskılar bizi yıldıramaz”, “Gemileri yaktık, geri dönüş yok”.

Tekgıda-İş Genel Teşkilat Sekreteri Kemal Köse yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“EKER SÜT YÖNETİCİLERİNİN BU BASKI UYGULAMALARINA BİR ANDA SON VERMELERİNİ İSTİYORUZ: Bugün yaklaşık 1.900 çalışanı bulunan, ülkemizin önde gelen süt ve süt ürünleri üreticisi Eker Süt’ün yöneticilerinden bir an önce bu baskıcı uygulamalardan vazgeçmelerini istiyoruz. Çalışanların sendikaya üyeliği Anayasamızın 51. maddesi ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile güvence altına alınmıştır. 2015 yılından bu yana faaliyetlerini yılmadan sürdürdüğümüz Eker Süt Eserleri’nde Tekgıda İş Sendikası olarak 8 Aralık 2017 tarihinde yetkilendirilmiş bulunmaktayız. Eker patronları, önümüzdeki bu depo dahil Türkiye genelindeki depolarda çalışan 900 kişinin gıda işiyle uğraştığını belirterek yetkimize itiraz ettiler.

İŞVEREN YETKİLİLERİ HUKUKSUZ MAZERETLERLE DOSTLARIMIZA TAZMİNAT OLMADAN SALDIRIŞLAR: Burada bir hukuk manyağı sayılabilecek bir olay yaşandı. Mahkeme, patronun itirazını haklı bulmuş ve sendikamıza üye olamadığımız antrepo çalışanlarını gıda işinde olduğu gibi örgütlenme dönemimizde de ‘Nakliye İş Kolu’ sayarak yetki tespitimizi iptal etmiştir. Tekgıda-İş Sendikası olarak üyelik faaliyetlerimizi sürdürdük. Özellikle 2023 yılının prestijiyle Eker depolarında üyelik çalışmalarımıza hız verdik. Bu kez de depo yöneticileri üye olmak isteyen depo çalışanlarına baskı yapmaya başladı. Üyelikler artmaya başlayınca patron memurları İzmir depodan 1, İstanbul Bahçelievler depodan 2 olmak üzere 3 işçimizi geçersiz bahanelerle ve tazminatsız işten çıkardı.

BİR İŞÇİ SENDİKA ÜYESİ OLDUĞU İÇİN kovamazsınız: Bir işçiyi sendika üyesi olduğu için işten çıkaramazsınız. İşten çıkarılan tüm meslektaşlarımızın bir an önce işlerine iade edilmesini istiyoruz. Tekgıda-İş Sendikası genel yapısı ve prestiji ile örgütlü olduğu işyerlerinde kaliteli üretime katkı sağlamak, işletmeleri büyütmek ve üyelerinin refahını artırmak için her zaman üst düzeyde çaba sarf etmiştir. Bağcıyı dövüp üzüm yemek istemiyoruz, bağdaki üzümden payımıza düşeni istiyoruz. Ancak çalışanların anayasal haklarına saygı göstermeyen patronlar konusunda da en üst düzeyde çaba göstermekten geri durmadı.

ÇALIŞANLARINIZIN ANAYASAL HAKLARINA SAYGI GÖSTERMELİSİNİZ: Bugün Eker Süt yönetimine son kez barış elimizi uzatıyoruz. Geleceğinizi düşünerek TÜSİAD, MÜSİAD ve diğer kuruluşlara üye olursanız, çalışanlar da kendi geleceklerini düşünmelidir. Çalışanlarınızın anayasal haklarına saygı göstermelisiniz. Sendikalı oldukları için işten çıkardığınız işçileri bir an önce işlerinin başına döndürmenizi ve çalışanlar üzerindeki baskıyı bir an önce durdurmanızı istiyoruz. Aksi halde Dağıtım Pazarlama Genel Müdürü başta olmak üzere tüm bölge müdürleri hakkında hata duyurusu yapacağız. Sadece fabrikalarınızın önünde değil, yasal haklarımızı da kullanarak, hem üyesi olduğunuz patron örgütlerine giderek, hem de bu konuda eylemlerimizi gerçekleştirerek, çabalarımızı artıracağımızı ve çabalarımızı artıracağımızı belirtmek isteriz. Bu haklı çabanın her alanında hakkımız var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu