Ekonomi

“Tahıl reyonunda olumlu ilerleme kaydedildi”

Milli Savunma Bakanlığı, “Tahıl İnisiyatifi”nin Türk konut sahipliğinde teknik düzeyde ve dörtlü formatta aktif olarak sürdürülmesi için faaliyetlerin sürdürülmesine taraflarca karar verildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler ile ikili ve çok taraflı görüşmelerin Türkiye’nin ev sahipliğinde 10-11 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildiği belirtildi.

İki gün boyunca tarafların yaklaşımlarıyla faydalı görüşmeler yapıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Taraflar, çatışma koşulları nedeniyle Ukrayna limanlarında mahsur kalan ticari gemilerimiz ve mürettebatının ülkemize dönüşünün uyumlaştırılması ve tahliye faaliyetinin planlanması ve icrasına ilişkin olumlu yaklaşımlarını dile getirdiler. Ayrıca bu harekâtın önümüzdeki dönemde Ukrayna limanlarında mahsur kalan diğer ülke gemilerinin tahliyesine de model teşkil edecek, diğer tarafta yapılacak çalışmaların da desteklenmesi konusunda mutabık kalındı.

Dünya genelinde gıda fiyatlarının istikrarına değerli katkılarda bulunan ve dünya gıda arzı ve güvenliği açısından hayati önem taşıyan Karadeniz Tahıl Girişimi’nde imzalandığı günden bu yana olumlu ve olumsuz gelişmeler kaydedildi. Hububat İşletmesi’nin önümüzdeki dönemde de aktif bir şekilde faaliyetlerine devam etmesi için çalışmaların Türkiye konut sahipliğinde teknik düzeyde ve dörtlü formatta devam etmesi taraflarca kabul edildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu