Haber

Seçim yenilgisi CHP’de kongre tartışmalarını alevlendirdi! Başkanlık koltuğunda İmamoğlu’nun adı öne çıkıyor

CHP’de kongre tartışmaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci turda kazanmasıyla başladı. CHP Genel Merkezi kongreyi önümüzdeki yıl Mart ayında yapılacak yerel seçimler sonrasına ertelemeyi hedefliyor.

TERİM BELİRSE CHP İKİYE BÖLÜNÜR

Seçim sonuçları CHP’yi ikiye böldü. Partinin bir kısmı kongre, başkan ve yönetim değişikliği isterken, partinin bir kısmı da Kılıçdaroğlu’nun süreci başarıyla yönettiği ancak yönetimdeki bazı isimlerin istifa etmesi gerektiği görüşünde. Kılıçdaroğlu’nun başkan yardımcılarından oluşan MYK’yı yenileyerek kongre taleplerini yumuşatabileceği belirtiliyor. Ancak Başbakan toplanmadan bu yönde bir adım atılması beklenmiyor.

40 İL LİDERİ İMAMOĞLU’YA DESTEK

CHP’nin kongresi 2 yılda bir yapılıyor ancak parti seçim nedeniyle kongresini bir yıl erteledi. Yasal olarak kongre takviminin 2023’te başlaması gerekiyor. Genel Merkez, tarihi Mart 2024’teki yerel seçimlerin sonrasına ertelemek istiyor. Olağanüstü bir kongre bekleyenlerin de delegenin desteğine ihtiyacı var. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, meclis listelerinde yer bulamayanların ve 40’a yakın il başkanının İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek verdiği belirtiliyor.

İMAMOĞLU’NUN “DEĞİŞİMİ” DİKKAT ÇEKTİ

Kılıçdaroğlu’nun tek potansiyel rakibi, “Oğlum” dediği İmamoğlu’dur. İmamoğlu’nun seçimin ardından yaptığı ilk açıklamada “Değişim” vurgusu yapması dikkat çekti. Ancak İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı sürecinde maruz kaldığı siyasi yasakla ilgili dava dosyası Yargıtay’da bekliyor. Ceza onanırsa İmamoğlu siyaseten yasaklanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu