Ekonomi

Scotiabank, revize edilen Fekola madeni değerlemesi nedeniyle B2Gold Corp. hisselerini düşürdü

Pazartesi günü Scotiabank, B2Gold (NYSE:BTG) Corp. (BTO:CN) (NYSE: BTG) için görünümünü değiştirerek hisse fiyat hedefini bir önceki 6,50 C$’dan 5,50 C$’a düşürdü. Firma, altın madenciliği şirketinin hisse senedi üzerindeki Sektörde Outperform notunu korudu. Revizyon, B2Gold’un Mali’de bulunan Fekola madenine ilişkin güncellenmiş teknik raporunun yayınlanmasının ardından geldi.

Yeni fiyat hedefi, Fekola maden kompleksinin değerlemesindeki değişiklikleri yansıtıyor. Scotiabank’a göre, Fekola Kompleksi için %5 iskonto oranıyla net bugünkü değer (NPV), önceki 2.663 milyon C$’lık değerlemeye göre önemli bir düşüşle 981 milyon C$ olarak tahmin ediliyor.

Bu düzeltme, birim işletme maliyetlerindeki artışa ve madenin kalan ömrü boyunca beklenen atık madenciliği oranının daha yüksek olmasına bağlanmaktadır. Maden ömrü boyunca tüm idame maliyetleri (AISC) önceki tahmin olan ons başına 1.002 $’dan şimdi ons başına 1.368 $ olarak öngörülüyor.

En son maden planı, düşük şerit oranları ve yüksek tenörlü cevherleriyle bilinen Anaconda ve Dandoko alanlarının entegrasyonunu içeriyor. Bu sahalar, işlenmek üzere Fekola değirmenine taşınacak olan hem oksit hem de sülfür cevheri sağlayacak.

Scotiabank’ın değerleme yaklaşımı, Fekola Bölgesi varlıkları için ons başına işletme değeri (EV/oz) esasından indirgenmiş nakit akışı (DCF) yöntemine geçmiştir. DCF değerlemesi, Fekola Kompleksi’nin toplam değerinin bir parçası olarak Fekola Regional’a 337 milyon C$ atfetmektedir.

B2Gold Corp. şu anda Mali hükümeti ile müzakere sürecinde. Şirket, Fekola Regional yataklarında madencilik faaliyetlerine başlamak için gerekli uygulama kararnamesinin ve işletme izinlerinin alınmasını beklemektedir. Anaconda’daki madencilik faaliyetlerinin 2024 yılının dördüncü çeyreğinde başlaması planlanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu