Haber

Rusya’dan ABD’ye flaş bir ‘haçlı seferi’ gönderiyor!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Latin Amerika tipi uçaklar kapsamında Küba’nın başkenti Havana’ya geldi. Lavrov, Küba Devlet Lideri Miguel Diaz-Canel ve Küba’nın eski Devlet Başkanı Raul Castro ile bir araya geldi ve daha sonra Kübalı mevkidaşı Bruno Rodriguez ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Rodriguez ve Lavrov ortak basın toplantısı düzenledi. ABD ile gerekli temaslar dışında neredeyse hiçbir ilişkinin bulunmadığına dikkati çeken Lavrov, “Rus-Amerikan ilişkilerini merak ediyorsanız şu anda özel bir ilişkimiz yok. Sadece karşılıklı olarak ortaya çıkan sorunlarla ilgileniyoruz. Büyükelçilik karşılıklı.”

“ABD, RUSYA’YA ZARAR VERDİ”

ABD’nin kendilerine yönelik tavrını “haçlı seferi” olarak nitelendiren Lavrov, “Amerikalıların Rusya Federasyonu’na, Rusya’nın meşru çıkarlarına, Rus kültür ve geleneklerine karşı bir haçlı seferi ilan ettiğini herkes biliyor. Bu savaşın bir ucunda Kiev Nazi rejimi vardı. tercih ediliyor ve yeni silahlar gönderiliyor” dedi.

KÜBA’NIN RUSYA’YA BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI

Lavrov, Küba ile Rusya arasındaki ilişkilere de değinerek, Rusya’nın Latin Amerika’daki müttefiklerinden Küba’nın borçlarının yeniden yapılandırılmasında ilerleme kaydedildiğini ve anlaşmaya varıldığını belirterek, “Kazanılan ilerlemeyle, Küba’nın borcunun yeniden yapılandırılması konusunda bir anlaşmaya varıldı.”

“TAHIL ANLAŞMASININ RUSYA AYAĞININ UYGULANMASI İÇİN HİÇBİR ŞEY YAPILMADI”

İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasına değinen Lavrov, bu anlaşmanın Rus tahıl ve gübrelerinin dünyaya sevkiyatına ilişkin hükümleri de içerdiğini ancak bu kısımların henüz hayata geçirilmediğini söyledi. Kaldırılması için neredeyse hiçbir çaba gösterilmedi” dedi.

Rus gübrelerinin dünyaya sevkiyatı için BM’nin girişimi dışında yöntemler bulduklarını kaydeden Lavrov, “Gıda ve eserlerimizi küresel pazara yönlendirmenin yollarını aktif olarak buluyoruz. Ancak hatırlatmak isterim ki; bunlar BM’nin inisiyatifi dışında gerçekleşiyor.”

Lavrov ayrıca Avrupa Birliği’ne Ukrayna tahılını fakir ülkelere ucuza göndermesini tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu