Ekonomi

RTEÜ’nün 9 farklı mandalina ürettiği bahçede hasat şenliği düzenlendi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesince (RTEÜ) 9 farklı mandalina çeşidinin tescilinin alınması için kurulan bahçede hasat şenliği gerçekleştirildi.

Rize mandalinasının tescili için RTEÜ ismine teşebbüslerde bulunan Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban Yazıcı, gazetecilere, “satsuma” olarak da bilinen Rize mandalinasının gerek erken randımanı gerekse çekirdeksizliği nedeniyle iç ve dış pazarlarda aranılan ve çok tutulan bir turunçgil olduğunu söyledi.

Ziraat Fakültesi olarak 2013-2017’de çalışma başlattıklarını belirten Yazıcı, “Satsuma (Rize) Mandarininin Klon Seleksiyonu ile Islahı Projesi” çalışması yürütüldüğünü, klonları arasından üstün özellik gösteren 53 farklı genotip belirlendiğini ifade etti.

Yazıcı, projenin ikinci aşamasında 3 yıl boyunca ve farklı üreticilerin bahçesinde bulunan 53 seçilmiş klondan aşı gözü alınarak fidan üretildiğini ve bu fidanların ÇAYKUR’dan talep edilen yere dikildiğini kaydederek, bahçede büyümeleri sağlanarak meyve vermeye başladıklarında birebir bahçede kendi ortalarında yarıştırıldığını, üstün özellik gösteren 9 mandalina çeşidinin tespit edildiğini anlattı.

Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğüne başvurularak tescil mühletinin başlatıldığını aktaran Yazıcı, “Tescilimizin son yılı. İnşallah 2023 yılı Mart ayında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Rize adına 9 çeşit mandalinamız meyve çeşit listemize kaydedilmiş olacak.” dedi.

Yazıcı, tescil projesinin Türkiye için değerli olduğunu vurgulayarak, ihracat açısından satsuma mandalinasının birinci sırada geldiğini tabir etti.

Yeni çalışmaların mandalinanın randımanı ve müddetini uzatacağının altını çizen Yazıcı, şunları kaydetti:

“Türkiye’de mandalina sezonu kısa. Sezonu uzatmaya çalışıyoruz. Yeni çeşitlerle mandalina sezonu 3-4 ay daha uzayacak. Bu çeşitlere Ege ve Akdeniz bölgesinden talep var. Çeşitlerimizi o bölgelere götürüp denemeler yapacağız. Yeni çeşitlerle sadece Rize için değil, Türkiye için de mandalina sezonunu 3-4 ay uzatmış olacağız.”

ÇAYKUR Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bünyesindeki bahçede düzenlenen hasat şenliğine, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, rektör yardımcıları ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu