Haber

Özgür Özel’den, Çavuşoğlu’na ‘Trump Otel’ Soruları: “Trump’ın ABD Başkanlığı Döneminde Dışişleri Bakanlığı, Trump Otellerinde Konaklamaya Ne Kadar…

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel; ABD Temsilciler Meclisi Nezaret ve Islahat Komitesi tarafından açıklanan, yabancı hükümetlerin Donald Trump’ın ABD Başkanlığı döneminde Trump Oteli’nde yaptığı harcamalara ait raporu TBMM gündemine taşıdı. Özel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na; “Donald J. Trump’ın ABD Başkanlığı periyodunda, Dışişleri Bakanlığı Trump Otellerinde konaklamaya ne kadar harcamıştır? Bu harcamalar hangi tarihlerde kimler ismine yapılmıştır?” sorularını yöneltti.

CHP Küme Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel; Donald Trump’ın ABD Başkanlığı döneminde, yabancı hükümetlerin Trump Otel’deki harcamalarına ait ABD Temsilciler Meclisi Nezaret ve Islahat Komitesi raporunu TBMM gündemine taşıdı. Özel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle hazırlayıp, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; Komite Lideri Maloney’nin Trump Oteli belgelerinin ardından Halkbank soruşturmalarına ilişkin 28 Kasım’a kadar ek kayıt ve doküman talep ettiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu tür süreçlere ilişkin bir açıklama yapmadığını belirten Özel’in, önergesinde şu bilgiler yer aldı:

“ABD Temsilciler Meclisi Nezaret ve Islahat Komitesi tarafından kamuoyuna 14 Kasım günü duyurulan, Donald J. Trump’ın ABD Başkanlığı döneminde yabancı hükümetlerin Trump Oteli’ndeki harcamalarına ait raporunda, Türkiye ile birlikte Malezya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Çin ve Rusya hükümetlerinin Trump Oteli’ne 750 bin Amerikan dolarını aşkın bir ücret ödeyerek Amerikan dış politikasını etkilemeye çalıştığı ifade edilmektedir.

Komite Başkanı Carolyn B. Maloney, ‘Bu dokümanlar, Lider Trump’ın başkanlık dönemi boyunca kişisel ekonomik çıkarlarını Amerikan halkının çıkarlarının önüne koyduğunu göstermektedir’ sözünü kullanmıştır.

Raporda Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nce ödemesi yapılan bu ziyaretler kapsamında Türkiye ve Halkbank ismine çalışan Cumhuriyetçi lobici Brian Ballard’ın ve Türk Amerikan Konseyi heyetlerinin konaklama giderlerinin karşılandığı belirtilmektedir.

Raporda, Eylül 2017, Nisan 2018 arasındaki bu döneme ilişkin olarak Ballard adına 21.209 Amerikan doları, Türk Amerikan Konseyi adına 65.139 Amerikan Doları tutarında ödeme yapıldığı ifade edilmektedir. Raporda, bu ziyaretlerde Amerikan Adalet Bakanlığı’nın Halkbank davasından feragat etmesinin hedeflendiği ve Aralık 2018’de bu amaca ulaşıldığı tabir edilmektedir.

Komite Lideri Maloney’nin Trump Oteli belgelerinin ardından Halkbank soruşturmalarına ilişkin 28 Kasım’a kadar ek kayıt ve doküman talep ettiği de kaydedilmektedir.

Şeffaf bir halde yürütülmesi gereken bu tipten süreçlere ait olarak Dışişleri Bakanlığı sessizliğini korumaktadır ve şimdi bir açıklama yapmamıştır. Bu sessizlik, savların doğrulandığı biçiminde yorumlanmaktadır.”

Özel, Çavuşoğlu’na şu soruları yöneltti:

“Donald J. Trump’ın ABD Başkanlığı döneminde, Dışişleri Bakanlığı Trump Otellerinde konaklamaya ne kadar harcamıştır? Bu harcamalar hangi tarihlerde kimler adına yapılmıştır? Dışişleri Bakanlığı 2017 yılından bugüne kadar ABD’de lobicilik faaliyetleri ismine her yıl farklı ayrı belirtilmek üzere ne kadar harcamıştır? Dışişleri Bakanlığı, Komite raporuna yansıyan Halkbank soruşturmalarına ismine lobicilik hizmeti satın alındığı savlarını doğrulamakta mıdır? Doğruluyorsa bu soruşturma kapsamında ne kadar harcanmıştır? Doğrulamıyorsa komite raporuna itiraz edilecek midir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu