Haber

Ormanya’da kuş gözlem turuna büyük ilgi

Kocaeli doğaseverler, bahar göçüne tanıklık etmek ve ilimizdeki kuş türleri hakkında bilgi almak için Ormanya’daki kuş gözlem sahasında buluştu.

Kocaeli doğaseverler, bahar göçüne tanıklık etmek ve ilimizdeki kuş türleri hakkında bilgi almak için Doğa Kocaeli Projesi kapsamındaki kuş gözlem dersinde buluştu. Baharın gelmesiyle birlikte kuş gözlemcileri, yuvalarını inşa eden yüzlerce kuşun heyecanına tanık olarak unutulmaz bir deneyim yaşadı.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sit alanı olan Ormanya, Kuş Gözlem çeşitliliğine ev sahipliği yaptı. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte 39 farklı kuş gözlemi gerçekleşti.

KUŞLARIN GÜÇLÜ YOLCULUĞU

Ormanya’da gerçekleştirilen kuş gözlem etkinliği öncesi kuş gözlemcilerine dürbün kullanımı, kuş türlerinin tespiti, sağlam hekimlik tespiti ve kuş gözlem raporu hakkında bilgi verildi. Bilgilendirmenin ardından her yıl onbinlerce kuşun üreme ve kışlama alanlarının ortasında uzun bir göç yolculuğuna tanık olundu. Bu göç hareketi, ağırlıklı olarak ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez gerçekleşir. Katılımcılar yılda iki kez tıbbi çeşitliliğin korunmasına ve kuşların zorlu göç serüvenine tanık oldular. Kuş gözlem çeşidi yoğun ilgi gördü.

39 FARKLI KUŞ TÜRÜ GÖRÜLDÜ

Olayda, Alaca Ağaçkakan, kırmızı gergedan, ispinoz, yeşil ağaçkakan, büyük baştankara, florida, civciv, sıvacı kuşu, karatavuk, leylek, sığırcık ve ardıç gibi kuş türlerinin görüldüğü bölgede gözlemlenen ilk kuş türü oldu. alanda gözlemlenen ilk kuş türüdür. Ormanya’nın sosyal çevresinin tam ortasında yer alan bu tür ortaklar yoğun ilgi gördü. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Ormanya, florya, ak-karin ebabil, şahin, okaliptüs, mavi baştankara gibi türleri de gözlemleme imkanı sağladı. Gözlemciler, etkinlik boyunca dağıtılan ‘Kuş Gözlem Rehberi’ne gördükleri kuş türlerini kaydetti. Etkinlik boyunca 39 farklı kuş gözlemi yapıldı.

KUŞ GÖZLEM ÇEŞİTLERİ DEVAM EDECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürlüğü’ne bağlı Doğa Kocaeli Projesi kapsamında devam eden faaliyetler hakkında detaylı bilgi almak ve katılım için @dogakocaeli sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. doğa eğitimi ve etkinlikleri.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu