Haber

MGK Beyannamesi’nde Lozan Barış Antlaşması vurgusu yapıldı

Milli Güvenlik Heyeti (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Görüşmenin ardından yayınlanan bildiride, “Eşsiz fedakarlıklarla kazanılan Milli Mücadelemiz sonunda imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümünde, tarihin yüklediği sorumluluğun gereğidir.” Türkiye Cumhuriyeti üzerinde hassasiyetle yerine getirilmiş; çıkarları doğrultusunda tahkim kararı teyit edilmiştir.”

Cumhurbaşkanlığı’nda bugün yapılan ve yaklaşık 3 saat süren MGK toplantısının ardından 7 maddelik açıklama yayınlandı. İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

“FETÖ’ye hiçbir şekilde var olma hakkının verilmeyeceği bir kez daha vurgulanmıştır”

“Milli Güvenlik Heyeti, 9 Ağustos 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır. Toplantıda;

Başta PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri olmak üzere milli birlik ve beraberliğimize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında Kurula bilgi verildi. .

FETÖ ile yürütülen mücadelede gelinen son aşama değerlendirildi; Türkiye’nin başta güvenlik ve dış politika olmak üzere stratejik kazanımlarını engellemek amacıyla kurgulanan ve faaliyete geçirilen bu hain şebekeye hiçbir koşulda izin verilmeyeceği bir kez daha vurgulanmıştır.

Eşsiz fedakarlıklarla kazanılan Milli Mücadelemizin sonunda imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümünde, tarihin Türkiye Cumhuriyeti’ne yüklediği sorumluluğun gereklerinin hassasiyetle yerine getirildiği ifade edilmiş; Bir asırdır bölgemizde barış ve istikrarın temeli olan antlaşma ile kurulan düzeni milletimizin menfaatleri doğrultusunda güçlendirme kararlılığı teyit edilmiştir.

“IRAK İLE HER ALANDA İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK…”

Komşumuz Irak ile işbirliğimizin her alanda daha da geliştirilmesinin hem ülkelerimiz hem de bölgemiz için değerli kazanımların elde edilmesine katkı sağlayacağı ifade edilmiş; Türkiye’nin terörle mücadele, güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarına samimiyetle destek verilmesinin işbirliği zeminini güçlendireceğine işaret edildi.

– Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın seyri ve ilerleyen aşamalarda bölgemize olası etkileri detaylı bir şekilde ele alındı; Karadeniz’de tansiyonun yükselmesinin kimsenin çıkarına olmayacağı belirtildi. Tüm taraflar müzakere masasına oturmaya ve savaşa gecikmeden son vermeye davet edildi; Tahıl anlaşmasına geri dönülmesinin ihtiyaç sahibi ülkelerde beklenen aksilikleri önleyeceği ve beslenme istikrarına katkı sağlayacağı vurgulandı.

“AFRİKA’DA YAŞANAN VE KITAYA YAYILABİLECEK SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ”

Afrika’da tüm kıtaya yayılabilecek son gelişmeler değerlendirildi; Kıtanın sorunlarına en uygun çözümlerin ancak kıtanın sahipleri tarafından bulunabileceğinden bahsedilmiştir.

Birleşmiş Milletler tarafından nefret suçu olarak nitelendirilen ve İslam dinini benimseyerek iki milyara yakın Müslümanı rencide eden menfur eylemlerin önlenmesinde ve zalimlerin cezalandırılmasında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyen devletler; İfade özgürlüğü kisvesi altında ektikleri nefret tohumlarının yıkıcı etkilerinin farkına vararak, bir an önce tutumlarını değiştirmeye ve kutsal bedellere yönelik saldırılara karşı birlikte çalışmaya davet ediliyorlar.

-Küresel bir kriz haline dönüşmeye başlayan iklim değişikliğinin, düzensiz göçten toplumsal bunalımlara, iç çatışmalardan devletler arası çatışmalara kadar pek çok sorunu tetikleyebilecek etkileri vurgulandı; İnsanlığın bu ortak sorununun ancak uluslararası toplumun adil ve samimi çabaları ve işbirliği ile çözülebileceği belirtildi.

Yüksek Askeri Şura’nın (YAS) 3 Ağustos 2023’te yayınlanan kararları doğrultusunda yaş haddinden emekliye ayrılan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile personel yetersizliğinden emekli olan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan katıldı. son MGK toplantısı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu