Ekonomi

KKR, Asya altyapı fonu için 6,4 milyar dolar sağladı

Önde gelen küresel yatırım şirketlerinden biri olan KKR & Co (NYSE:KKR), Çarşamba günü Asya Pasifik bölgesini hedefleyen yeni altyapı fonu için 6,4 milyar dolar topladığını duyurdu. Şirket, bu fonun Asya Pasifik bölgesine odaklanan türünün en büyüğü olduğunun altını çizdi.

KKR’nin Mumbai’deki Altyapı grubunun ortaklarından Hardik Shah, küresel büyümeye %60’ın üzerinde katkıda bulunan Asya’daki değerli büyüme potansiyelinin altını çizdi. Bölgede artan yeni altyapı ve sürdürülebilir enerji ihtiyacının en önemli nedenleri arasında artan iç tüketim, verimlilik, hızlı kentleşme ve orta sınıfın genişlemesi gibi faktörler yer aldı.

Fon, kamu ve kurumsal emeklilik, devlet varlık fonları, sigorta şirketleri, vakıflar ve varlık yöneticileri de dahil olmak üzere çeşitli küresel yatırımcıların önemli ilgisini çekti. KKR, fonun başta yenilenebilir enerji, elektrik ve kamu hizmetleri, su ve atık su, dijital altyapı ve ulaşım olmak üzere çeşitli dallara yatırım yapacağını belirtti.

Halihazırda toplanan sermayenin yarıdan fazlası yaklaşık 10 yatırıma yatırıldı veya taahhüt edildi. KKR’nin 2008 yılında kurulan altyapı ekibi, 80’den fazla küresel altyapı yatırımında yaklaşık 56 milyar dolarlık varlığı yönetiyor.

KKR, 2019’dan bu yana Asya Pasifik bölgesindeki varlığını büyüttü ve şu anda yönetimi altındaki varlıkların toplamı yaklaşık 13 milyar dolara ulaştı. Bu yeni fon, KKR’nin 2021’de 3,9 milyar dolar toplayan ve o dönemde bölgeye tahsis edilen en büyük fon olan önceki Asya Pasifik altyapı fonunu geride bırakıyor.

KKR Asya Pasifik Eş Lideri ve Asya Pasifik Altyapı Lideri David Luboff, KKR’nin küresel ve bölgesel stratejisinde altyapının öneminin altını çizdi.

InvestingPro İçgörüleri

KKR & Co’nun Asya Pasifik bölgesindeki altyapı için 6,4 milyar dolarlık başarılı fon toplama duyurusu, InvestingPro’nun gerçek zamanlı verilerine de yansıyan sağlam finansal ölçümler ve stratejik hamlelerle destekleniyor. 76,76 milyar dolarlık piyasa değeri ve 30,78 F/K oranıyla KKR, piyasada güçlü bir varlığa sahip. Daha da önemlisi, şirketin gelir büyümesi dikkat çekicidir; 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki ayda %114,18’lik bir artış gösterdi. Bu büyüme gidişatı, 2023’ün üçüncü çeyreğindeki %175,24’lük üç aylık gelir artışıyla daha da vurgulanıyor.

InvestingPro Tips, KKR’nin hissedar getirilerine olan bağlılığını, üst üste 4 yıl boyunca temettüsünü artırmayı ve üst üste 14 yıl boyunca temettü ödemelerini sürdürmeyi vurguluyor. Şirket aynı zamanda 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor ve fiyatı bu zirvenin %97,82’sinde bulunuyor ve bu da güçlü piyasa güvenini gösteriyor. Üstelik KKR son on iki aydır kârlı durumda ve analistler kârlılığın bu yıl da devam edeceğini öngörüyor.

InvestingPro, daha derinlemesine analiz isteyen yatırımcılar için kazanç revizyonları ve hisse senedi fiyat oynaklıkları hakkında bilgiler de dahil olmak üzere KKR hakkında ek ipuçları sunuyor. Aboneler bu analizlere yılbaşına özel indirimli fiyatla %50’ye varan indirimle ulaşabiliyor. 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için SFY24Kupon kodunu kullanın veya 1 yıllık abonelikte %10 ek indirimden yararlanın. SFY241 Kupon kodunu kullanın. KKR’nin finansal durumu ve pazar potansiyeli hakkında kapsamlı bir bakış açısı sağlayan 14 ek InvestingPro İpucu bulunmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu