Ekonomi

Google CEO’su Pichai “antitröst” davasında ifade verdi

Google’ın avukatları, sekizinci haftasında devam eden davada Google İcra Kurulu Başkanı (CEO) Sundar Pichai’yi tanık olarak çağırdı.

Pichai, Washington’daki duruşmada verdiği ifadede, Google’ın web tarayıcısı Chrome’a ​​yapılan yatırımların kullanıcıların deneyimlerini nasıl hızlandırdığını ve onları daha fazla Google araması yapmaya nasıl yönlendirdiğini anlattı.

Google’ın bir arama motoru olarak hakimiyetinin şirketin Chrome’a ​​yaptığı yenilik ve yatırımın sonucu olduğunu belirten Pichai, tarayıcıların insanların internette gezinmesi için kritik önem taşıdığını erken fark ettiklerini belirtti.

Pichai, Google’ın arama motorunu Chrome’un bir parçası haline getirerek kullanıcılara tarayıcı penceresinde arama sonuçları ve web içeriği için daha fazla alan yaratan bir tasarım sunduğunu belirtti.

Rekabeti nasıl artırdığını anlattı

Chrome ve Android’in de aralarında bulunduğu Google ürünlerinin sektördeki rekabeti nasıl artırdığını anlatan Pichai, 2008 yılında piyasaya sürülen Chrome’un Microsoft’un web tarayıcısı Internet Explorer’a meydan okuduğunu ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunduğunu belirtti.

Pichai, Google ürün ve hizmetlerinin kullanımını artırmak için varsayılan arama motoru olmanın önemine dikkat çekerek, varsayılan arama motoru olmak için para ödediklerini doğruladı.

Google’ın Apple’ın web tarayıcısı Safari’de varsayılan arama motoru olması yönündeki anlaşmaya ilişkin Pichai, bunun kullanıcıların şirketin hizmetlerini kullanmasını kolaylaştırdığını belirtti.

Google 2021’de 26,3 milyar dolar ödedi

Google’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan, dava kapsamında geçen hafta yaptığı açıklamada, Google’ın 2021 yılında cep telefonları ve web tarayıcılarında varsayılan arama motoru olması için 26,3 milyar dolar ödediğini belirtmişti.

ABD basınında yer alan haberlere göre bu ödemenin büyük kısmının Apple’a yapıldığı bildirildi.

The New York Times’ın konuyla ilgili haberinde Google’ın iPhone’larda varsayılan arama motoru olması için Apple’a yaklaşık 18 milyar dolar ödendiği kaydedildi.

Dava 24 Ocak’ta açıldı

ABD Adalet Bakanlığı, 24 Ocak’ta Kaliforniya, Colorado, Connecticut, New Jersey, New York, Rhode Island, Tennessee ve Virginia eyaletlerinin başsavcıları nezdinde Google’a karşı “antitröst” davası açıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şirketin birçok dijital reklam teknolojisi ürününü tekeline aldığı belirtilirken, Google’ın sektördeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak veya önemli ölçüde azaltmak için alışılmadık, dışlayıcı ve yasa dışı rekabet yöntemleri kullandığı iddia edildi.

1998 yılında ABD’de Microsoft’a açılan davadan sonra son çeyrek yüzyılın en büyük “antitröst” davası olarak nitelendirilen davanın duruşmaları 12 Eylül’de başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu