Haber

CHP’li Taşcıer, Bakan Soylu’ya Sordu: “Her Seferinde Yerli ve Milli Olmaktan Bahsediyorsunuz, Para Karşılığı Kaç Türk Vatandaşlığı Verdiniz?”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sunumunda, “İstisnai Türk vatandaşlığı kazananların sayısı, 50 bini Türkmen, 219 bin Suriyeli, 110 bin Ahıska Türk’ü, 10 bin Uygur Türk’ü, 41 bin 908 Afgan; toplam 381 bin” sözleriyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilenlerini açıklaması üzerine, “Örneğin, binlerce kilometre arsa alanlar, tarla alan bir kişi dahi Katarlı Türk vatandaşı olmadı mı ya da güçlü bir Nijeryalı yok mu Türk vatandaşı olan? Israrla cevaplamadığınız sorumu tekrar söylüyorum; her seferinde yerli ve ulusal olmaktan bahsediyorsunuz, para karşılığı kaç Türk vatandaşlığı verdiniz?” diye sordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2021 yılı kesin hesabı ile 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri Bakan Süleyman Soylu’nun katılımıyla sürüyor.

Görüşmeler sırasında söz alan CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, Bakan Soylu’yu, “Herhalde Cumhuriyet tarihinde ismi bu kadar cürüm örgütleriyle, mafyayla, uyuşturucuyla anılan öteki bir bakan olmamıştı. Mesela, 2018 yılında Adnan Oktar kümesine operasyon yapıldığını sabah Oktar kümesinden birinin size bildiri atarak operasyonu durdurmanız istendiği sav edilmişti, zira bu operasyonu yaptıran İstanbul Emniyet Müdürü’nün sizden bunu sakladığı iddia edildi. Gerekçe ise, sizden sızacağı düşüncesi” dedi.

“SEDAT PEKER ÇIKTI, ‘KORUMA POLİSİMİZİ SİZ VERMEDİNİZ Mİ?’ DEDİ”

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen, firari Sedat Peker’in savlarına hatırlatan Taşcıer, “Sedat Peker çıktı; ‘Koruma polisimi siz vermediniz mi?’ dedi. Bunun üzerine birkaç isim açıkladınız programda. Biri Selami Altınok, oburu de o devir Terörden Sorumlu Müdür olan Mustafa Çalışkan. ‘Peker’e müdafaa kararını bunlar verdi’ dediniz. Altınok şu anda partimizin milletvekili, Mustafa Çalışkan görevden tümüyle alınamadı, genel müdüryardımcılığına çekildi. Görevden alınamadı ‘görevden alındı’ demiyorum, alınamadı. Çünkü bu açıklamalar sonrası Çalışkan döndü dedi ki, ‘Mustafa Çalışkan üzere bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak, bir görelim bakalım” diye konuştu.

“DÖRT SÜRECİ DAHİ BECEREMEYEN BİR BAKANLIKTAN BAHSEDİYORUZ”

Taşcıer; Bakan Soylu’yu, “Sabah burada dediniz ki ‘İstisnai Türk vatandaşlığı kazananların sayısı, 50 bini Türkmen, 219 bin Suriyeli, 110 bin Ahıska Türk’ü, 10 bin Uygur Türk’ü, 41 bin 908 Afgan; toplam 381 bin.’ Sayın Bakan, hesap makinesiyle topluyorum, kendim topluyorum, bulduğum sayı 431 bin, siz 381 bin diyorsunuz yani dört süreci dahi beceremeyen bir Bakanlıktan bahsediyoruz. Bu açıklık nereden kaynaklanıyor?” sözleriyle eleştirdi.

“PARA KARŞILIĞI KAÇ TÜRK VATANDAŞLIĞI VERDİNİZ?”

CHP’li Taşcıer, Soylu’ya, “Sadece bu milletlerden mi sanki vatandaşlık alındı? Örneğin, binlerce kilometre arsa alanlar, tarla alan bir kişi dahi Katarlı Türk vatandaşı olmadı mı ya da güçlü bir Nijeryalı yok mu Türk vatandaşı olan? Israrla cevaplamadığınız sorumu tekrar söylüyorum; her seferinde yerli ve ulusal olmaktan bahsediyorsunuz, para karşılığı kaç Türk vatandaşlığı verdiniz?” diyerek sorularına cevap istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu