Haber

Cezayir’de Buteflika rejiminin sembol isimlerinden eski sendika başkanına 10 yıl hapis cezası

Cezayir’de eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika rejiminin sembol isimlerinden, ülkenin en büyük sendikasının 22 yıl genel sekreterliğini yapan Abdulmecid Sidi es-Said ile üç oğlu 3 ila 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezayir resmi haber ajansı APS’ye nazaran, “yolsuzluk, kara para aklama ve hükümet yetkililerini nüfuzu kötüye kullanmaya teşvik etmek” suçlamasıyla yargılanan eski Cezayir Genel Personel Sendikaları Federasyonu (UGTA) Genel Sekreteri Said ve üç oğluyla ilgili davada kararlar açıklandı.

Cezayir Emuhammed Mahkemesi, eski UGTA Genel Sekreteri Said’i 10 yıl hapis ve 8 milyon dinar (yaklaşık 55 bin dolar) para cezasına mahkum etti. Ayrıca Said’in tüm mal varlığına el konulmasına karar verildi.

Said’in tutuklu oğullarından Hanefi 5 yıl, Cemil 3 yıl, yurt dışında bulunan ve gıyaben yargılanan Ramin ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararlara karşı temyiz yolunun açık olduğu ifade edildi.

Eski UGTA Genel Sekreteri Said ile iki oğlu, mayıs ayında, Cezayir ulusal enerji şirketi Sonatrach ile devlete ait mobil operatörü Mobilis ile yapılan anlaşmalarla bağlantılı olarak yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Cezayir’deki eski rejim yanlısı en büyük sendikası

Cezayir’de yaklaşık 2 milyon 360 bin üyesi bulunan UGTA, Buteflika dönemi rejim yanlısı tavrıyla biliniyordu. UGTA, 2019’da Buteflika’nın kötüye giden sağlığına rağmen beşinci dönem cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklemişti.

Buteflika’nın adaylığına karşı o devir ülke genelinde düzenlenen protestolara katılmayan UGTA ve Genel Sekreteri Said kamuoyunda ağır biçimde eleştirilmişti.

Buteflika idaresi ağır halk protestoları karşısında dayanamayarak 2 Nisan 2019’da devrilirken, 1997’den itibaren UGTA Genel Sekreterliğini yürüten Said de Haziran 2019’da istifa etmek zorunda kalmıştı.

Cezayir’de Buteflika periyodunun sona ermesinden bu yana eski idarenin başbakanları Ahmed Uyahya ile Abdulmalik Sellal başta olmak üzere bakanlar, valiler ve iş adamları dahil birçok yetkili yolsuzluk suçlamasıyla mahpusa atılmıştı. Bu kapsamda birçok yetkilinin yargılaması da sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu