Ekonomi

BIST 30 endeksi VİOP kontratı yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Ağustos vadeli BİST 30 endeksine dayalı sözleşme haftaya yüzde 0,3 artışla 8.270,25 puandan başladı.

Ağustos vadeli işlem sözleşmesi açılış seansında önceki normal seans kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 8.270,25’ten işlem gördü.

Cuma günü alım rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı bir önceki kapanışının yüzde 3,4 üzerinde 8.250,00 puandan tamamlarken, Borsa İstanbul’da BISTECH 3.0’ın yeni faz geçişi nedeniyle VİOP’ta akşam seansı olmadı.

Küresel piyasalar yeni haftaya karışık bir seyirle başlarken gözler bu hafta ABD’de açıklanacak enflasyon başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

Geçen hafta açıklanan verilere göre Temmuz’da tarım dışı istihdam 187 bin kişi beklentilerin altında artmasına rağmen işsizlik oranı yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik kazançlar yüzde 0,4 artışla 33,74 dolara yükseldi.

Söz konusu durum, Fed’in önümüzdeki dönemdeki politikalarına ilişkin belirsizliklerin sürmesine ve risk iştahının azalmasına neden oldu.

Analistler, ülkede bilanço döneminin güçlü bir formda devam ettiğini belirterek, şirketin finansal sonuçlarının hisse ve şube bazında oynaklığı artırabileceğini belirtti.

Bugün yurt içinde hazine nakit istikrarının izleneceği, yurt dışında veri gündeminin sakin olduğunu belirten analistler, teknik bir kontrattan endeks sözleşmesinde 8.400 ve 8.500 seviyelerinin direnç pozisyonunda, 8.200 ve 8.000 puanlarının ise ana pozisyonda olduğuna dikkat çekti. bakış açısı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu