Ekonomi

Binance/Kostarev: Türkiye kripto para merkezi olmak için her şeye sahip

Kostarev ve Binance Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Mücahit Dönmez basın tanışma toplantısında basın mensuplarıyla bir ortaya geldi.

Kostarev, Binance olarak 180 ülkede faaliyet gösterdiklerini kaydederek, “Türkiye, grup içerisinde ilk 10’da yer alıyor. Filipinler ve Türkiye’de büyümeye devam edeceğiz. Tabii büyüyeceğimiz başka ülkeler de mevcut. Türkiye ise çok büyük bir kripto merkezi olmak için her şeye sahip.” dedi.

Regülasyonların bunun değerli bir kesimi olduğunu aktaran Kostarev, uygun regülasyonların bu işin büyümesine yardımcı olacağını ve dünyada da katiyen daha fazla regülasyon beklediklerini söz etti.

Kostarev, bulundukları ülkelerde regülasyon olması durumunda bir kurum olarak uyumluluk göstermeleri gereken çalışan kişi sayısı, sermaye yeterliliği üzere hususların olduğuna dikkati çekerek, “Bu konuların tamamında var olduğumuz ülkenin yasalarına tabi olarak çalışmalarımızı sürdürmekten memnuniyet duyarız.” formunda konuştu.

Bu alandaki regülasyonlarda vergi konusunun kıymetli olduğunu kaydeden Kostarev şöyle devam etti:

“Örnek vermek gerekirse; Endonezya ve Hindistan’daki regülasyonlarda süreç başına vergi üzere bir düzenleme var. Hindistan’da rastgele bir cüzdandan öbür bir cüzdana para gönderdiğinizde yüzde 1 vergi alınıyor. Ve bu da oradaki mahallî sanayiyi, mahallî kripto pazarını olumsuz etkiliyor. Bu yüzden bu ülkelerdeki mahallî süreç hacmi düştü. Portekiz üzere güzel örnekler de var. Buradaki düzenlemeler vergi manasında dalı dar boğaza sokmayacak formda düzenlenmiş. Bu durum Portekiz’deki istihdamı da olumlu etkiledi.”

Kostarev, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önderliğinde ocak ayında Ankara’da bir toplantı düzenlendiğini belirterek, kesimin tüm paydaşları olarak kendilerini dinleyerek görüş alışverişinde bulunulduğuna dikkati çekti ve kendilerine bahis üzerinde çalışıldığının iletildiğini bildirdi.

Binance olarak, kullanıcılarını harika durumlarda korumak için 2018 yılında İnançlı Varlık Fonu (SAFU) isminde bir acil durum sigorta fonu kurduklarını tabir eden Kostarev, “Biz elde ettiğimiz gelirlerin belirli bir kısmını SAFU’da topluyoruz. Fonun güncel ulaştığı büyüklük, 1 milyar dolar. Bu 1 milyar doların tek amacı da şu; diyelim ki olağanüstü bir durum oluştu ve bundan dolayı bir zarar oluştu. O zarar tamamen kullanıcılarımız için ayırdığımız bu havuzdan karşılanıyor ve kullanıcı mağdur olmuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin blokzinciri alanında bölgede merkez haline gelmesini istiyoruz”

Binance Türkiye CEO’su Mücahit Dönmez de “Türkiye’nin blokzinciri alanında bölgede bir merkez haline gelmesini istiyoruz.” dedi. Binance’ın, bugün dünyada blokzinciri ekosisteminin öncüsü pozisyonunda olduğunu aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

“Biz, yalnızca bir kripto varlık Borsasından borsadan ibaret değiliz. Kripto varlık borsası olma kısmı Binance’nin yaptığı işlerden yalnızca birisi. Bir blok zinciri ekosistemi inşa ettik ve bu ekosisteme her geçen gün yatırım yaparak gelişim kaydediyoruz. İçinde, bu alandaki eğitimi destekleyen Binance Akademimiz, bölüm araştırmalarının yapıldığı Binance Research, inovatif fikir ve projelerin fonlandığı Binance Labs, toplumsal sorumluluk ve gönüllülük inisiyatiflerinin gerçekleştiği Binance Charity üzere bir çok alanda teşebbüslerimiz kelam konusu. Hedefimiz blokzinciri teknolojisini toplumun faydasına kullanabilecek yeni alanlar bulmaya ve geliştirmeler yapmaya devam etmek.”

Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu bir araya getirdiklerini hatırlattı ve Bakan Nebati’nin yaklaşımının kendilerini son derece memnun ettiğini kaydetti.

Nebati’nin, bu yeni ve önemli teknolojiden uzak durmak istemediğini ve hatta bu alanda takip edilen, öncü bir ülke olmak istediklerinin altını çizen Dönmez, “Çok müspet bir görüşmeydi, beklentilerimiz karşılıklı olarak örtüştü.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu