Ekonomi

Bakan Bolat: İhracat her zaman ekonomik büyümenin itici gücü oldu

Bakan Bolat: “İhracat her zaman ekonomik büyümenin itici gücü olmuştur”

İSTANBUL – Ticaret Bakanı Ömer Bolat, genç ihracatçıların ödüllendirildiği programda konuştu. Bakan Bolat, “İhracat her zaman ekonomik büyümenin lokomotifi olmuştur. Bakanlık olarak genç girişimcilerin önünü açmanın ve genç ihracatçı sayısını artırmanın öneminin bilincindeyiz. Bu vizyondan hareketle; genç girişimcilerin dış pazarlara açılmalarını kolaylaştırarak küresel ticaretin bir parçası olmalarını ve ihracata teşvik etmelerini sağlamak için, “Bunun için çok çalışıyoruz” dedi.

35 yaş altı genç ihracatçıların ödüllendirildiği “Altın Konteyner İhracat Ödülleri”, ihracat yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunan gençlerin sayısını artırmak ve onları daha fazla ihracat yapmaya teşvik etmek amacıyla İstanbul’da düzenlendi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın katılımıyla düzenlenen törene iş dünyası ve STK’lardan çok sayıda konuk katıldı.

“İhracatımızdaki ivme 2023’te de devam ediyor”

Programda konuşan Bakan Bolat, ihracatın her zaman ekonomik büyümenin itici gücü olduğuna dikkat çekti. Bolat, “Ülkemiz 2003-2022 döneminde yıllık ortalama yüzde 5,4 büyüyerek dünyada çok güçlü bir performans sergiledi. 2002’de 36,1 milyar dolar olan mal ihracatımız 7 kat artarak 7 kat artarak 2003-2022 düzeyine ulaştı” dedi. 2002 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız emsal teşkil edecek şekilde son 20 yılda 6 kattan fazla artarak 2022 yılında 90,5 milyar dolara ulaştı. 2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde ihracatımız yüzde 143 0,4 milyar dolar olarak gerçekleşti ve geçtiğimiz günlerde açıkladığımız Temmuz ayı ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 8,4 artışla 20,1 milyar dolar seviyesine ulaştı. Temmuz ayında tüm zamanların ihracat rekorunu kırarak bir önceki yıla göre.

Bakan Bolat, “Covid-19 salgını, küresel tedarik zinciri aksamaları, Rusya-Ukrayna savaşı, hammadde ve enerji krizi ve yüksek enflasyona rağmen ihracatçılarımız dünyanın en ücra köşelerine ayak bastı ve toplam 229 ülke/gümrük bölgesi 2023 yılının Ocak-Temmuz döneminde Türkiye’de 226 ülke/gümrük bölgesine yaptığımız ihracatla bu istikrarlı başarıyı sürdürdük.

“Genç ihracatçı sayısını artırmanın öneminin farkındayız”

Bakanlık olarak ihracatçıya verilen desteklere değinen Bakan Bolat, “Bakanlık olarak genç girişimcilerin önünü açmanın ve genç ihracatçı sayısını artırmanın değerinin çok iyi farkındayız. genç girişimcilerimizin dış pazarlara açılmalarını kolaylaştırarak küresel ticaretin bir modülü haline gelmelerini sağlamak ve onları ihracata teşvik etmek.Bu kapsamda İhracat Akademisi-İhracatçı Eğitim Programı ile ihracat yapmak isteyen girişimcilerimize ve ihracatın ilk adımından ihracat üslerine, küresel pazarlara giriş çalışmalarından dijital pazarlamaya kadar farklı başlıklarda potansiyele sahip.”

Genç girişimcilere yönelik destek programları uygulanmaktadır.

Üniversitelerle işbirliği içinde olacaklarının altını çizen Bolat, “Üniversitelerle iş birliği içinde yeni bir proje hayata geçirmeyi planlıyoruz. 3’üncü ve 4’üncü sınıflardaki öğrencileri girişimcilikle tanıştırmak ve ardından şirketlerde staj imkânı da dahil olmak üzere ihracata yönelmek amaçlanıyor. Diğer genç girişimcilere yönelik projeler.Projelerimizden biri de Melek Yatırımcı Ağı Platformu.Bu dijital platform ile melek yatırımcılar ile yeni iş fikirleri olan girişimcileri bir araya getirmek amacı ile web tabanlı bir platform oluşturduk.”Melek Yatırımcı Ağı” ile Altyapısı tamamlanan ve yakında lansmanımızla tanıtacağımız Platform” ile melek yatırımcıların ve girişim sermayesi yatırım fonlarının genç girişimcilerin şirketlerine yatırım yapmasını ve genç girişimcileri ihracata yönlendirmesini hedefliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu