Haber

Bakan Bilgin’den Eyt ve Asgari Ücret Açıklaması: “Emekçinin yanında yer alacağız… Eyt kapsayıcı olacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emeklilik yaşı (EYT) ile ilgili düzenlemenin bu ay Meclis’e geleceğini belirterek, “Önümüzdeki günlerde Türkiye’de işçinin fiyat sorunu var, biz işçinin yanında yer alacağız” dedi. . Kimse merak etmesin.” Kapsamında çözdük. TBMM’ye geleceğine ve Yüce Meclisin bu yönde irade göstereceğine inanıyorum. EYT sorunu gündeme geldiğinde bir o kadar kapsayıcı olacak” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Kurulu’nda 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ve 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor. Bilgin, konuşmasına İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs’e geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, bakanlık bütçesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, personelde sendikalaşma oranının düşük olduğuna dikkat çekerek, bu durumu şu şekilde eleştirdi:

“Sendikalaşmayı değerli görüyoruz, Türkiye’de kamu sendikalarının sendikalaşma oranı oldukça yüksek sayılabilir. Yüzde 70’in üzerinde. Ancak personelimizin sendikalaşma oranı oldukça düşük. Yüzde 14 civarında olan sendikalaşma oranı Türkiye’nin neresine bağlıyor? günümüzde kişi başına düşen milli gelir veya toplam milli geliri ele aldığımızda 1 trilyon doları aşan, hızla sanayileşen bir ekonomide oldukça geri kalmış bir anlayıştır.

“SENDİKAL HAKLARA KARŞI ANLAYIŞ”

Misyon alanımızla ilgili nedenler üzerinde duracağım ancak bir başka neden de, muhtemelen sorunun altında yatan sorunun altını çizmek isterim, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde, işçilerin sendikal haklarına ve sendikal haklara aykırı bir durum gelişmiştir. zihniyet var olmuştur. Bu tarihi bir sorun olarak görülebilir ve buna karşı çalışmak tüm siyasetçilerin ve siyasi partilerin değerli bir görevidir. Sosyal devlet anlayışına inanan herkesin soruna bu yaklaşımla bakması gerektiğini düşünüyorum… Bu muhafazakâr bir anlayıştır, tarım toplumundan gelen muhafazakar bir zihniyettir ve kamunun işletme özgürlüğünün farkına varmaz. Ancak iş rastgele bir mülkiyet aracı değildir. İşletmenin kamu görevi olduğu gibi aynı zamanda kamu sorumlulukları da vardır. Çünkü kamu kaynaklarını kullanıyor. Bu nedenle, onu kişisel mülküm olarak göremem. Ekonomik bağlantılarda zenginlik anlayışıyla bakamaz. Bu zihniyet değişiminin gerçekleşmesi gerekiyor. Arkamıza yaslanıp bu dönüşümü bekleyelim mi? Hayır, sendikalaşmanın önünü açacak, işçileri sermayeye karşı örgütleyecek çabayı desteklemek zorundayız.

“CEZA DAHİL KAPANIŞ”

Bugün bile sendikalı işyerlerinde örgütlenen çalışanlara yönelik tavırlar var. Organize çalışanları işyerinden atmaya kadar uzanan girişimler var. Bunlar bana ulaştığında sendikanın kimliğine asla bakmam. Bunu tüm konfederasyonlara sorabilirsiniz. İşverenini arayıp üstünü aratırım ve kanunlarımıza aykırı olan tüm işlemleri gözden geçiririm. Kapatma, cezalandırma dahil… Bir de mevcut düzenlemelerin korkunç kullanımı var. Bunlardan biri işyeri ile iş arasında farklı oranların olmasıdır. Bunu en kısa sürede düzeltmek için hazırlanıyorum. Patronların iş koluna uygulamasında da keyfilikler var. Adam alakasız bir iş kolunda başvurmaya gider. Neden, muhtemelen oradaki ihtimallere vs. Oradan organize olamayacağını görüyor. veya çalışanlar örgütlenmeye çalıştıklarında iş kollarını değiştirirler. Meğer İş Kanunumuzun verdiği yetki bizde, kötü kullanılmış. Bundan sonra işverenin başvurduğu iş koluna değil, belirlediğimiz işyerine atayacağız.”

ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ

Bakan Bilgin, 2023 yılı asgari ücretle ilgili de bilgi vererek, “Halkın ortalama beklentisi çok yüksekti. 8 bin lira civarındaydı. O sıralamada yüksekti. Patronların beklentisi 7 bin lira civarındaydı. 7 bin lira civarındaydı.” 500 lira çıktı. Asgari ücret için 7 bin 600 lira çıktı. Asgari ücretle çalışan personel farklı fiyat seviyeleri bekliyor veya talep ediyor” dedi.

Bakan Bilgin, asgari ücret düzenlemesinin sadece asgari ücretliyi ilgilendirmediğine işaret ederek, “Asgari ücret konusunda önemli bir düzenleme yaptığımızda tüm personelin aldığı fiyat düzeyi farklılaşıyor. Fiyat seviyeleri fiilen zirveye çıkıyor. . Dolayısıyla taban fiyat ve politikası diğer fiyatların belirlenmesinde etkili oluyor. Taban fiyatı ne yapacağız?” Mümkün olduğu kadar gerçekçi rakamlar tespit edersek taban fiyata yakın çalışan işçilerin fiyatları en üstte reel olacaktır” dedi.

İŞSİZLİĞE YÖNELİK “İSTİHDAM YARATAN” BÜYÜMENİN TESPİTİ

Bakan Bilgin, çalışma hayatında da istihdam sorunu yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşsizlikle mücadeleyi kendi imkanlarımızla sürdürmeye çalışıyoruz. İşsizlik sorununun asıl çözümünün ekonomik büyüme olduğunu biliyoruz. Türkiye’de rakamlara baktığımızda yüzde 5’in üzerinde bir büyüme Türkiye’de 700 bin istihdam yaratıyor. Yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme 1 milyon, şubelere göre değişebiliyor, 1 milyonun üzerinde.” Asıl sorun büyümenin yüksek ve sürdürülebilir olması, istihdam yaratması. Büyümenin temel mekanizma olduğunu görmemiz gerekiyor.”

“VAR OLMAYAN HİÇBİR PROJEYE PARA AKTARILMADI”

Bakan Bilgin, geçmişte istihdam karşılığı işverenlere verilen teşviklerde suistimal tespit ettiğini ve bu durumu düzelttiğini söyledi. İşsizlik sigortası fonunun desteklediği projelerle ilgili gerekli hassasiyeti gösterdiğini kaydeden Bakan Bilgin, “O fondan olmayan hiçbir projeye para aktarılmadığını belirtmek isterim. Biz bütün tedbirleri aldık. Bunu kullanmak için çalışıyoruz ve uygulamaya çalışıyoruz. Fon kaynaklarımızı iyi yönetmemiz gerekiyor. Bir bankanın finans kısmını yönetecek titizliği gösteriyoruz” dedi.

Sosyal güvenlik sistemini de değerlendiren Bakan Bilgin, bazı ilaçlarla ilgili şunları söyledi:

“Bazı kampanyacılar var. Kutudan haberim yok, Türkiye’ye 20 bin, 30 bin, 80 bin dolara mal olan ilaçları satmak isteyenler var ve bunun için kampanya yürütenler var. Kaynakları görenler var. Bunun için SGK’ya izin vermiyorum, kamuoyunda bazı kampanyalar yapıyorlar. İzin alıyorlar. Bilin ki hiçbiri dünya veya Avrupa tıp otoriteleri tarafından veya Türkiye’nin sağlık otoriteleri tarafından onaylanmamıştır. Onlara izin vermek, sömürüye kapı araladığımız anlamına gelir.”

“500 BİN KİŞİ KATILACAK”

Bakan Bilgin, sözleşmeli memur alımlarıyla ilgili olarak, “Hemen ekibe katılıyorlar, bizim işimiz o kadar. Cumhurbaşkanı’nın konuşmasına atıfta bulundular. Ayrıntılı bir konuşma olmadı. Anlatıyorum. Kimler var içeride.” Sözleşmeli hemşire var mı?” dedi Sayın Başkan. Evet. ‘Aile hekimliği elemanı var mı’ dedi. Evet dedi. Üniversite, ben üniversite profesörüyüm, 30 ders verdim. Asistanlarımız var, 50-D’li çocuklarımız var. Sağlık çalışanlarımız var. Esnaflarımız var. Bütün bunlara yer verdik, “Yaklaşık 500 bine ulaşacak rakam gündemde. Bu çalışma teknik olarak bitmiştir” dedi.

BAKAN BİLGİN’DEN GEÇİCİ ÇALIŞAN AÇIKLAMASI: “BU SORUNU ÇÖZÜYORUZ”

Bakan Bilgin, geçici işçilerle ilgili çalışmalarını da aktararak, “Biz bu sorunu çözüyoruz. Ben bu sorunla ilgili çalışmaları bitirdim, inşallah bu ay içinde TBMM’ye sunulacak. Sizlerin de çalışmalarımıza katkı sağlayacağınıza inanıyorum.” Bu inançla projenin daha da zenginleşeceğini düşünüyorum.”

“EYT OCAK AYINA GİTMEYECEK”

Bakan Bilgin, emeklilikte yaşlananlar hakkında şunları söyledi:

“EYT konusu Türkiye’nin önündeki en değerli bahislerden biridir. Beni arayan arkadaşlarım, arayan gazeteci tanıdıklarım, kendisini EYT’li olarak tanımlayan vatandaşlarımız hep ‘EYT ne olacak’ sorusunu soruyorlar. sorun, neden uzuyor?’ Herkesi dinlemeliyiz.Son olarak odaları dinlemeye başladık.Çünkü konunun bir boyutu da malum işadamlarının kıdem tazminatı.Bu konu hep devletin üzerinde durduğu bir konu oldu ama doğrudan ilgilendiren bir konu. İşveren diyor ki, “Çalışanlarım ileri iş tecrübesine sahip erkekler, işletmelerde yaklaşık yüzde 15, büyük işletmelerde en az 10. Daha fazla. Bunları kaybetmek istemiyoruz. Bir de mali yük var. Bunu nasıl yapacağız? Ve diyor ki, halk arasında tartışılan şeyler onlar hakkındaki sansasyonlardır. Başka teklifler yapanlar var, erteleyin diyenler var. Hani 8 Eylül 99’dan önce işe girenleri kapsıyor. Ama sonra bir şey var dijital ortamda bu kayıt sistemleri yok. Büyük çoğunluğu iş değiştirmiş, belgeleri kaybolmuş ve belgeleri bulunamıyor. Bütün bunları organize etmeye çalışıyoruz. Bu ay sonuna kadar Meclis’e getireceğimizi söylediğim boyutuna geldiğimizde. Umarım fiyatım ocak ayına düşmez. Bütün bu çalışmaları tamamladığımızda bunu da sevgili Meclis ile paylaşacağım. En kapsamlı düzenlemeyi biz yapacağız, kimse merak etmesin. Bu, kapsamın genişletilmesidir, bilirsiniz. Burada üç kriter var. mevcut emeklilik sisteminde Bugün komitede bunları söyledim, yaş kuralı olmazsa haziran ayına göre kaç kişinin emekli olabileceğini anlattım. Tüm verileri alıp gerçekçi bir çalışma yapmamız gerekiyor. Özel sektöre ve kamuya yansıyacak tüm yükü ortaya koyduktan ve çalışmalar bittikten sonra kamuoyu ile paylaşacağım.

“İŞÇİLERİN DİKKATİNİ VERECEĞİZ”

Türkiye işçisinin taban fiyat sorunu var önümüzdeki günlerde biz de işçiden yana tavır alacağız. Kimse endişelenmesin. Sözleşmeli işçi sorununu en geniş kapsamda çözdük. Meclise geleceğine ve Yüce Meclisin de bu yönde irade göstereceğine inanıyorum. EYT sorunu gündeme geldiğinde tamamen kapsayıcı olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu