Yaşam

At Nalı Temizleme Videolarını İzlemek Çok Rahatlatıcı Ama Düşünmediğimiz Bir Şey Var: Atlara Zarar Veriyor mu?

Sosyal medyada sıklıkla gördüğümüz şey at toynağı temizleme videoları Garip bir şekilde bizi rahatlatıyor. Bu gerçekten atlar için bir rahatlama mı, yoksa acı mı çekiyorlar? Aslında bu sorunun cevabı çok kolaydır, hiçbir canlı acı çekse de sakin kalamaz, atlar söz konusu olduğunda ise hiçbiri sakin kalamaz!

Çünkü bildiğiniz gibi atlar istenmeyen bir hareket yapıldığında ya da yapıldığında çok hassastırlar. huzursuz olduğu zaman bu durumu çok açık bir şekilde ortaya koyabilir. Peki atların nalları neden temizlenir ve temizlenmezse ne olur?

Öncelikle konuyu hiç bilmeyenler olabilir o yüzden aşağıdaki görsele bir göz atmanızda fayda var:

İzlediğimiz görüntülerde toynaklarını temizleyen kişilerin çoğu bu alanda uzmandır. Nalbant olarak da bilinirler.

Genellikle seanslar atın doğru pozisyonda tutulması ve ayaklarının yavaşça hareketsiz tutulmasıyla başlar. Aslında bu işin uzmanlığı daha ilk andan itibaren kendini gösteriyor. eğer rahatsız edici bir pozisyondaTutulmaları ya da ayak bileklerinin çok sıkılması durumunda yaralanabilirler.

Ancak hiçbir at sahibinin bunu istemeyeceğinden eminiz, aksi takdirde arka ayaklarını temizlemek zorunda kalacaklardı. Yüzlerine tekme yiyebilirler. Elbette atla kurulan güven bağı da çok kıymetli. Çünkü atlar diğer hayvanlardan farklı olarak daha duygusal hayvanlardır ve sahiplere Sadıktırlar.

Atların toynak yapısının insan tırnak veya saç yapısına çok benzediğini söyleyebiliriz. Nasıl ki tırnaklarımıza sistematik bir şekilde bakım yapıyorsak, bu bakım onlar için de gereklidir.

Normalde tırnağını etine kadar kesmediğin sürece Herhangi bir acı veya acı hissetmeyeceksiniz. Atlar için de durum tam olarak böyledir ve bu süreç atlar için de oldukça önemlidir. Yani bu sorunun cevabı şudur: Hayır, acıtmıyorlar!

Doğadaki yabani atlar da kendi yaşam ortamlarında yaşarlar. ayaklarını karıştırmak Toynaklarını temizlerler. Atların toynakları; Çalışırken, yük taşırken veya kendi yükünü taşırken darbe ve sürtünmeye maruz kalma olasılıkları yüksektir.

Bu nedenlerden dolayı toynaklarının düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. düzenli bakım bitmiş olmalı. Aksi takdirde rastgele bir yaralanma nedeniyle ayaklarını kaybedebilirler.

Peki at nalı giyerken acıyor mu? Sonuçta tırnaklarınız toynaklarınıza giriyor, değil mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi atların nalları İnsan tırnaklarına çok benzer. Yani derilerine girmediği sürece herhangi bir sorun yaratmaz çünkü hissetmezler. Tıpkı bizim gibi ayakkabı giymek üzereyimToynaklarının korunması için bu işlemin yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz.

At nalı takılı değilse; toynaktaki çatlaklar, toynak içindeki taşlar, çiviler vb. Yabancı unsurların girişinden kaynaklanan enfeksiyon ve dengesizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar normaldir atın sağlığı hakkındaönemli bir rol oynar.

Ayrıca at nalı veteriner hekimler tarafından da desteklenmektedir. Aslında bilimsel çalışmalar at nallarının düzgün bir şekilde giyilebileceğini ve sistematik bir şekilde bakımının yapılabileceğini göstermiştir. hiçbir zarar vermedi kanıtlanmış. Ancak bu iş uzman nalbantlarTarafından yapılmalıdır.

Bu görüntülerde sıklıkla gördüğümüz eylemlerden biri de atların toynaklarının yakılmasıdır. Bunun mantıklı nedenleri var.

Hemen aklınıza gelecek ilk soruyu cevaplayalım: Hayır, bu işlem atlara zarar vermez. Çünkü atların toynakları kalın bir keratin tabakasından oluşturulmuş. Yani herhangi bir uca dokunmadıkça acı duymazlar.

Ancak sıcaklığın doğru seviyede olması yani atın toynağının doğrudan ısıtılması nedeniyle üzerine doğrudan basılmaması gerekir. Uzmanlar gerekli sıcaklığın “kara ısı”(Aşırı ısı nedeniyle at nalı siyaha döner).

Hassas noktalara Yanlış sıcaklıkta dokunulursa Atın acı dolu çığlıklarını duymak son derece mümkündür. Açıkçası hiçbir nalbant bunu istemez.

Bu işlemin amacı atların toynaklarında pürüzsüz bir yüzey oluşturmak ve toynakların ıslanmasını önlemektir. nem almasını önleyin.Pürüzsüz bir yüzey yoksa atın stabilitesi bozulabilir veya toynağın içi nemli kaldığında yumuşayabilir. enfekte olabilir.Bu işlemin tırnaktaki bakteri ve mantarları da öldürdüğü bilinmektedir.

Demek istediğimiz şu; Bu süreçler aslında atların sağlığı için yapılıyor. Yani atlara üzülmenize gerek yok, bu görüntüleri gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz. Yalan söylemeyelim, izlemesi çok rahatlatıcı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu