Ekonomi

ABD’nin en büyük kripto para borsası, merkezini BAE’de kurma yolunda.

Investing.com – ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, bu hafta grubuyla Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etti.

Brian Armstrong, Dubai’de düzenlenecek olan Dubai Fintech Summit’te konuşma yapacak, ayrıca aralarında politikacıların da bulunduğu kripto sektörünün değerli isimleriyle bir dizi görüşme gerçekleştirecek.

madeni para tabanıMerkezini BAE’ye mi taşıyacak?

ABD merkezli kripto şirketi üzerindeki düzenleyici baskı her geçen gün artarken, son dönemde ortaya atılan söylentilere göre Coinbase’in ABD dışında yeni bir merkez aradığı konuşuluyor. Bunun somut bir örneği, dış piyasada varlığını kanıtlamak için çabalayan borsanın Bermuda merkezli vadeli kripto borsasının kurulmasıydı. Son olarak Coinbase CEO’sunun BAE ziyareti ile borsanın küresel genişlemeye bağlı olarak Dubai’de bir merkez kurabileceği görüşü ağırlık kazanmaya başladı.

BAE merkezi Dubai’de bulunan Web3 inovasyonunda tercih edilen bir merkez olma yolunda somut adımlar atıyor. Son yıllarda kripto dostu bir yaklaşım benimseyen bölgede 500’e yakın yeni işletme faaliyetlerine devam ediyor.

Coinbase Uluslararası ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Nana Murugesan, Coinbase Blog için BAE’nin Coinbase’in küresel hedeflerine ulaşmasını sağlayabilecek stratejik bir merkez olma potansiyeline sahip olduğunu yazdı. Murugesan ayrıca BAE’nin borsanın odaklandığı iki bölge olan Asya ve Avrupa’nın ortasında bir köprü görevi gördüğünü düşünüyor.

Coinbase’in ABD’den çıkışı beklenenden uzun sürebilir

Bununla birlikte, ABD’de kriptoda netlik eksikliğinden muzdarip olan Coinbase yöneticileri, kripto düzenlemelerinin bölünme dostu ve net kurallarını sermaye piyasaları için önemli potansiyele sahip BAE’de büyük bir avantaj olarak görüyor.

BAE bölgesinin Web3 alanı için bir merkez haline gelebileceğine inanan Coinbase, yapılan açıklamalara göre Orta Doğu’da yer edinmek için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Ancak borsanın merkezini BAE’ye veya başka bir bölgeye taşıması ve ABD’yi tamamen terk etmesi uzun bir süreç olarak görülebilir. Çünkü Coinbase Nasdak borsada işlem gören halka açık bir şirket. Dolayısıyla kripto şirketinin ABD maddelerine bağımlı olduğu için genel merkezini farklı bir bölgeye taşıması uzun yıllar alabilir.

Ancak Coinbase, küresel büyüme hedefleri doğrultusunda ABD’deki operasyonlarını azaltarak diğer yargı bölgelerinde büyüme zihniyetini benimseyebilir.

Coinbase ve dalgalanmaavukatlar maça geldi

ABD’de kripto şirketiyle ilgili son gelişmeler SEC’e Kripto düzenlemeleri talebine yanıt vermek için dava açtı. Bu dava kapsamında SEC’in önümüzdeki günlerde olumlu ya da olumsuz yanıt vermesi gerekiyor. Ayrıca Coinbase avukatları geçtiğimiz günlerde SEC’in dava açtığı diğer şirket Ripple’ın avukatlarıyla bir araya gelerek son durumu değerlendirdi.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu